Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Va rog, cine imi poate da o mana de ajutor ( un sfat ) ?
Am fost casatorita si am un baiat . in 2007 am divortat( si nu am cerut partaj) si tot in 2007 fostul meu sot a murit. nu am deschis succesiune pentru ca nu aveam de ce. toate bunurile, mai putin firma, erau trecute pe numele fostei soacre. acum 2 ani fosta soacra a murit ( eu cu baiatul am aflat acum 2 zile ). Soacra a avut 2 copii : ex sotul meu ,decedat si o fata care e in viata. Mi se pare normal ca baiatul meu sa primeasca mostenire. Cum pot afla daca fiica decedatei a deschis succesiunea dupa fosta mea soacra ? si daca nu a deschis-o pana acum, ce trebuie sa fac ? Va multumesc mult.
mergeti la un notar exista un registru national in care poate verifica daca s-a dezbatut succesiunea sau nu, daca nu mergeti la un notar de la ultimul domiciliu al soacrei si cereti deschiderea si dezbaterea succesiunii, daca nu se prezinta cumnata dvs veti merge apoi la instanta, daca s-a dezbatut si fiul dvs nu a fost declarat va trebui sa atacati in instanta certificatul de mostenitor
pot merge la oricare notar ( noi locuim in alt oras ) sau e nevoie de un notar din localitatea de domiciliu al defunctei ?
mergeti la un notar din raza ultimului domiciliu al defunctei. baiatul dvs va da o declaratie de acceptare a succesiunii dupa bunica sa si va solicita dezbaterea succesiunii .
daca insa succesiunea a fost dezbatuta deja de catre cumnata dvs, va ramane doar varianta instantei de judecata .
primul pas: mergeti la notar .
Roxana alina Stancu , Avocat