avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Intrastat
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Intrastat

am si eu nevoie de ajutor: in luna ian.2014 introduceri in val de 376.368,36lei , in lun feb.2014 introduceri de 102.738,70lei, in martie de 315.005.5 lei; deci in marte depasesc pragul de 500.000.
Intrebarea mea este in declaratia pe care o completez cu data de 15.04.2014 ce facturi declar pe taoete(de la ian la martie) sau numai luna martie?
Va multumesc!

Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 22:19, 7 Aprilie 2014
Ordin nr. 1042/2013:

Art. 2. - Operatorii economici care în cursul anului 2013 au efectuat schimburi de bunuri cu statele membre ale Uniunii Europene, a căror valoare anuală, separat pentru cele două fluxuri, expedieri şi, respectiv, introduceri de bunuri, depăşeşte valoarea pragurilor Intrastat stabilite, trebuie să completeze şi să transmită la Institutul Naţional de Statistică declaraţii statistice Intrastat începând cu luna ianuarie 2014.
Art. 3. - În cursul anului 2014 pot deveni furnizori de date Intrastat şi alţi operatori economici care realizează schimburi intracomunitare de bunuri a căror valoare cumulată de la începutul anului depăşeşte pragurile Intrastat pentru anul 2014. Aceşti operatori economici trebuie să completeze şi să transmită declaraţii statistice Intrastat începând din luna în care valoarea cumulată de la începutul anului 2014 a expedierilor şi/sau a introducerilor intracomunitare de bunuri depăşeşte pragurile Intrastat stabilite, separat pentru cele două fluxuri, expedieri şi, respectiv, introduceri de bunuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie achizitii intracomunitare DB56 DB56 Firma noastra ( platitoare de TVA ), cumpara produse din Germania, pe care le revinde beneficiarilor din Romania. Marfa este expediata direct din Germania ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit iclaudia19 iclaudia19 buna ziua, am cumparat o masina dintr-o tara ue pe firma...mi s-a scazut tva-ul la cumparare...impozitul pe profit scade sau nu este deductibil...este prima ... (vezi toată discuția)
Declaratia intrastat si 390 nefertiti_g nefertiti_g buna ziua, livram marfa din romania, catre un stat membru ue,iar marfa de acolo pleaca catre un stat non-ue. se declara in intrastat si in 390 livrarea ... (vezi toată discuția)