Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM pe perioada determinata - cele 36 de luni
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM pe perioada determinata - cele 36 de luni

buna ziua,

va rog sa ma lamuriti si pe mine cum referitor la Art. 84 din codul muncii cf caruia
" Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi încheiat pe o perioadă mai mare de 36 de luni".
vorbim de perioada totala?in speta erste vorba de un contract care a fost prelungit prin acte aditionale si acum se apropie de cele 36 de luni.
precizez faptul ca functia angajatului a fost schimbata.
daca cele 36 de luni se refera la durata totala, atunci calculez 36 luni de la prima semnare a contractului sau de la semnarea actului additional prin care a fost modificata functia?

multumesc!
irina_g, utilizator
Durata incepe sa curga de la data de incepere a activitatii si nu de la data modificarii functiei.
la implinirea termenului de 36 luni nu mai exista nicio posibilitate de prelungire afara de incheierea unui contract pe perioada nedeterminata?
ana-cer, moderator
La expirarea termenului de 36 de luni nu mai exista decat urmatoarele posibilitati:
- incheierea unui nou c.i.m. pe durata determinata de cel mult 12 luni

- modificarea duratei din determinata in nedeterminata

- incetarea raportului de munca