Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intrerupere furnizare apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intrerupere furnizare apa

Buna ziua,
Situatia pe care o relatez este de actualitate, din pacate.
S-a intrerupt furnizarea apei potabile intr-un bloc pentru ca unii locatari nu si-au platit
datoriile de ani de zile. Asociatia de proprietari resposabila cu plata facturilor catre Apaserv, mi-a raspuns ca nu au ce sa faca pentru ca legea nu le permite sa intrerupa apa doar datornicilor deoarece nu pot intra in casele lor., i-au actionat in judecata, insa procesele pot dura ani de zile.
Eu intreb pe cei care sunt de buna credinta cine ii apara? Ce solutie este in cazul de fata ca cei care nu au datorii sa beneficieze de apa? Pot sa dau in judecata asociatia pentru neglijenta, pentru faptul ca au asteptat ani de zile si nu au luat masuri mai devreme?
Multumesc
Sistarea provizorie a furnizarii utilitatilor este clauza contractual asumata de catre partile semnatare ale contractului furnizare apa respectiv regia primariei si asociatia de proprietari
Sistarea provizorie a utilitatilor are justificarea temeinica de stopare majorare debit
Asociatia de proprietari prin reprezentant legal este exclusiv responsabila pentru nerespectarea normelor si lipsa de interes in demararea demersurilor pentru recuperare debite in evidenta
Asociatia de proprietari are posibilitatea sa negocieze esalonarea platii debitului,sa incheie angajament de plata cu furnizorul de utilitati
Solicitati oficial presedintelui de asociatie de proprietari sa clarifice situatia,eventual sa desfasoare demersuri concomitent la nivelul furnizorului de utilitati cat si impotriva restantierilor
Aveti dreptul la justitie. Puteti sa dati in judecata pe cine doriti, insa ce rezolvati in fond. In toata aceasta perioada o sa ramaneti fara apa, da?

Este foarte adevarat ca "asociatia" nu si-a facut datoria, iar acum, ma tem ca este cam tarziu, astfel ca solutia ar fi sa va convocati de urgenta o AG extraordinara (convocarea o fac cel putin 20% dintre mebrii as. prop.) si schimbati tot com. executiv, inclusv presedintele. Alegeti-va in com. ex. oameni care vor sa faca ceva pentru comunitate, luati masuri urgente de trimitere in judecata a celor care va fac necazuri, mergeti la furnizorul de apa si reesalonati
debitele, maine o sa aveti apa, insa o sa aveti de achitat si alte taxe (debransare/bransare, penalitati).
Puneti-va la punct cu legislatia, vedeti ce drepturi si obligatii aveti ca sa stiti ce aveti de facut!
Multumesc