Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestari servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestari servicii intracomunitare

Buna ziua.
Vreau sa deschid un PFA avand ca obiect de activitate consultanta in domeniul IT.
Prestarea de serviciu va fi facuta catre un stat membru UE.
Cum trebuie sa procedez in aceasta situatie?
Sun obligat sa ma declar platitor de TVA,ma inscriu in ROI?
Ce acte,declaratii sunt necesare?
Multumesc frumos.
D 220, 600 in 15 zile
RJIP si RI inregistrat la fisc in 15 zile
Daca partenerul din UE este platitor de tva: va trebuie un cod de tva.
D 091 + D 095 - ca sa va inregistrati in ROI
Dupa ce va inregistrati in roi puteti sa facturati catre platitori de tva din UE ( facturati fara tva)
Ramaneti in tara neplatitor de tva
Depuneti D 390 lunar cand facurati ( nu se depune pe zero). Se depune doar on line cu semnatura electronica. D 301 daca o sa cumparati din UE de la platitori de tva( platiti tva la valoarea cumparata in RO)
Daca partenerul este neplatitor nu aveti nici o obligatie. Facturati. ( raman primele doua randuri - d 220+600 si registrele)