Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Administrator cu functie de Director Economic
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Administrator cu functie de Director Economic

Buna seara,nelamurirea mea este legata de responsabilitatea/raspunderea intocmirii balantei si al bilantului contabil.Un administrator cu functie de Director Economic in cadrul aceleiasi firme poate intocmi si semna documentele contabile? In cazul in care la aceasta firma exista deja un contabil care parafeaza situatiile contabile intocmite de catre Directorul Economic(care este si administrator) cine raspunde legal?
genovyka a scris:
Un administrator cu functie de Director Economic in cadrul aceleiasi firme poate intocmi si semna documentele contabile?

Poate.

genovyka a scris:
In cazul in care la aceasta firma exista deja un contabil care parafeaza situatiile contabile intocmite de catre Directorul Economic(care este si administrator) cine raspunde legal?

Fiecare pentru faptele, semnaturile si sectorul lui.
Functia de director economic o poate detine daca are si studiile necesare.
Din postare reiese ca directorul economic este controlat de contabil ceea ce este nefiresc.
Multumesc frumos!