avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Detin casa dar fara terenul de sub ea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Detin casa dar fara terenul de sub ea

Buna ziua,

In urma lichidarii unei societati comerciale, parintii mei au achizitionat la o licitatie un imobil ce servea ca o cladire de arhiva.
Procesul verbal de adjudecare a licitatiei e numai pentru imobil, nu si pentru terenul de sub ea.
La momentul respectiv terenul era al primariei si era revendicat de fostii proprietari.
Intre timp terenul intregii societati a fost retrocedat si ma gasesc in situatia urmatoare:
- coproprietar - impreuna cu fratele meu - pe casa repectiva conform procesului verbal de licitatie si a certificatului de mostenitor;
- tot terenul, inclusiv cel de sub casa, detinut de 3 coproprietari care nu au iesit din indiviziune.

Eu as dori sa vand aceasta casa si v-as intreba ce posibilitati am si care ar fi pasii de urmat.

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 16:43, 14 Aprilie 2014
E greu de vandut o casa fara teren. Puteti actiona in judecata pe propietarii terenului pentru ca instanta sa stabileasca in favoarea dvs. un drept de superficie asupra terenului .
Ce scrie in PV de atribuire? Aveti un drept de folosinta a terenului, o servitute sau ceva similar?
Multumesc pentru raspuns, d-na. Cazacu.

Exista vreo posibilitate sa vad cum exact au dobandit terenul cei 3 proprietari ?
De asemenea, pot afla daca exista cadastru pe terenul respectiv ?

Cea de-a doua intrebare e in ideea in care m-as putea intelege amiabil cu proprietarii si unul dintre ei mi-ar fi cumparator.


Va multumesc !
@Avlil - nu, scrie doar de cladire.
In certificatul de mostenitor scrie:
"Dreptul de proprietate asupra cotei parti de 10/16 din cladire arhiva, construita din caramida, acoperita cu tigla, compusa din cinci incaperi.
NOTA: Mostenitorii urmeaza sa reglementeze situatia juridica a terenului pe care este amplasata cladirea."

Problema e ca nici nu-i stiu exact istoricul cladirii si nu mi-e clar unde l-as putea afla.
Cred ca e construita prin anii '60-'70, a apartinut Sanepidului si cumparata de institutia la care au lucrat parintii mei prin anii '80 si mai apoi executata silit la falimentul celei din urma.
As putea eu afla cumva istoricul cladirii ?

Totusi, intr-un caz pur teoretic, s-ar putea vinde ca o cladire cu orice alta destinatie, adica nu ca o casa ?

Multumesc !
Ar avea sens o eventuala actiune in revendicare/in constatarea dreptului de propriatate/uzucapiune cu Primaria (Primaria era proprietarul terenului la momentul respectiv - 2001- , intrucat hotararea judecatoreasca a venit ulterior), doar pentru a obtine mai multe informatii la care nu am acces ?

Daca da, care din cele trei actiuni ar fi mai nimerita ?

Alte discuții în legătură

Dispensar veterinar chindrisliviuion chindrisliviuion Buna ziua. Sunt proprietarul unui teren, mostenit de la tatal meu, pe care pe vremea lui ceausescu, prin anii 70 s-a construit dispensarul veterinar. Langa ... (vezi toată discuția)
Cladire pe terenul meu pgeorgeta98 pgeorgeta98 buna ziua Sunt intr-o situatie bizara, poate are cineva un sfat: pe terenul meu exista o cladire a unei firme care a intrat in insolventa si a fost radiata. ... (vezi toată discuția)
Drept de preemtiune al primariei la o cladire care nu e istorica Nyykk Nyykk Buna ziua, vreau sa vand un apartament intr-un bloc turn cu 10 etaje construit in 1973, si mi se solicita sa depun o gramada de acte la Directia Pentru Cultura ... (vezi toată discuția)