Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitii materiale de constructii
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitii materiale de constructii

Buna ziua,

Referitor la procurarea materialelor de constructii necesare pentru activitatea de constructii, in cadrul unei societati comerciale pe actiuni, a carui administrator unic este Consiliul Local,
va rog sa-mi spuneti daca ,conform Legii 34/2006 cu toate modificarile ulterioare, materialele de constructii trebuie achizitionate prin licitatii publice (cereri de oferta) sau pot fi achizitionate direct ,fara aceste proceduri.
Precizez ca societatea nu este finantata sau subventionata de catre Consiliul Local ( autoritatea publica tutelara) . Veniturile societatii provin din lucrari executate in urma participarii la licitatii publice din domeniul constructii.
Va multumesc.

ana2000, utilizator
Indiferent de tipul achizitiei, daca va incadrati ca autoritate contractanta, asa cum este definita la art.8 din OUG 34, trebuie sa organizati proceduri de achizitie, si sa respectati toate regulile OUG 34.
Va multumesc .