Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transformare post functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transformare post functionar public

Buna ziua,
Sunt angajata din anul 2004, referent asistenta sociala, functionar public.
In prezent sunt referent principal, din anul 2012.
In urma absolvirii unei facultati din anul 2009 si dupa multe cereri depuse la conducerea primariei, s-a hotarat transformarea postului din studii medii in studii superioare..., dar ca debutant, ceea ce nu mi se pare corect, cred ca asa imi va scadea si salariul, care in prezent e 906 brut-690 net... si daca e asa, voi refuza aceasta "avansare"...
Va rog, cine imi poate raspunde, cum ar fi corecta aceasta transformare/avansare?!
Ar trebui sa vi se organizeze un concurs de promovare in clasa, dar nu in gradul debutant ci in asistent si sa ramaneti cu salariul avut.
Da, se organizeaza un concurs, am fost anuntati joi-pt urmatoarea joi...
Dar... nu inteleg, de ce sa raman cu acelasi salariu? Atunci care mai e rostul acestei promovari? Ce rost au mai avut... facultatea, cererile...? Eu nu mi-am dorit sa ajung inspector-nu ma incalzeste cu nimic titulatura, ci doar un salariu putin mai mare...
Pai daca nu va incalzeste cu nimic, nu va obliga nimeni sa va prezentati la examen.

Legea nr. 284 din 28 decembrie 2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice
B. Reglementări specifice funcţionarilor publici
ART. 5
(1) Funcţionarii publici care absolvă studii universitare de licenţă în domeniul de activitate al autorităţii sau instituţiei publice, încadraţi pe funcţii publice cu nivel de studii inferior, se numesc, în condiţiile legii, într-o funcţie publică de execuţie cu gradul profesional de asistent din clasa corespunzătoare studiilor absolvite.
(2) În situaţia în care salariul de bază stabilit în condiţiile alin. (1) este mai mic decât cel avut anterior promovării, funcţionarul public îşi menţine salariul de bază avut anterior promovării în clasă.
Da... am avut concursul pe 17 aprilie. Azi am primit dispozitia: incepand cu data de 15 mai, am promovat pe functia publica de executie de inspector , clasa I, grad profesional asistent, clasa de salarizare 36, coeficient de ierarhizare 1,90, cu salariul de baza brut lunar de 934 lei...adica am in plus 25 de lei!