avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Am virsta de 50ani si 4 lunisi sint nascuta in 10 ian 1964.
am lucrat 16anisi 9luni gr.1de munca
1 an si 9 luni gr.2
6 ani si 3 luni conditii normale
5 ani pensie de boala
Cind as putea sa ies la pensie in mod normal sau in ce conditii anticipat?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters195239 , utilizator 21:55, 12 Aprilie 2014
Ce statut aveti acum? Sunteti la pensie de invaliditate?
da
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1964 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 33 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 16 ani si 9 luni lucrati in gr.I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 8 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 8 ani si 4 luni.

3. Pentru 1 an si 9 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- nu se reduce varsta standard de pensionare (trebuia minimum 6 ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 luni.

4. Perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate este asimilata stagiului de cotizare numai la pensia pentru limita de varsta.

5. Asadar:
- varsta redusa de pensionare este de 62/7 - 8/0 = 54 de ani si 7 luni;
- stagiul de cotizare este de 24/9 + 8/4 + 0/5 + 5/0 = 38 de ani si 6 luni.

6. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 54 de ani si 7 luni, in august 2018.

7. - De la pensie de invaliditate se poate trece numai la pensie pentru limita de varsta.
- De pensia anticipata sau pensie anticipata partiala ati putea beneficia la varsta de 57 de ani si 7 luni (daca nu ati fi in pensie de invaliditate) dar la acea data sunteti deja la pensie pentru limita de varsta, deci nu mai este cazul.
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

As vrea sa stiu varsta de pensionare! Dorina0164 Dorina0164 Am lucrat 17 ani si 9 luni de grupa 1,in acest moment am 31 de ani de activitate si am varsta de 50 de ani! (vezi toată discuția)
Pensionare anticipată ? dvd dvd Data nașterii 17.03.1964, femeie, vechime în muncă 33 de ani din care 19 ani în gr.I de muncă. Î ce an pot ieșii la pensie anticipată ? (vezi toată discuția)
Pensie ailicec ailicec daca am lucrat 12 ani grupa I si 9 ani grupa a II-a, daca doresc sa ies la pensie mi se cumuleaza cele doua grupe ca vechime? (vezi toată discuția)