Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... As vrea sa stiu varsta de pensionare!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

As vrea sa stiu varsta de pensionare!

Am lucrat 17 ani si 9 luni de grupa 1,in acest moment am 31 de ani de activitate si am varsta de 50 de ani!
Spuneti luna si anul nasterii (banuiesc ca sunteti femeie).
01 06 1964,sex feminin!
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1964 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 33 de ani si 8 luni iar satgiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 17 ani si 9 luni lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 8 ani si 6 luni (62/8 - 8/6 = 54 de ani si 2 luni);
- se adauga la stagiu de cotizare 8 ani si 6 luni (31/0 + 8/6 = 39 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 54 de ani si 2 luni, in august 2018.

4. Nu puteti solicita pensie anticipata partiala deoarece aceasta se acorda la varsta de 57 de ani si 8 luni cand dvs. deja sunteti pensionata pentru limita de varsta.
Va multumesc!