avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Microintreprindere - venituri din consultanta
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Microintreprindere - venituri din consultanta

Buna ziua

Ma puteti ajuta va rog cu o informatie va rog?

Microintreprindere ce desfasoara activitati de consultanta .Cum imi calculeaz acei 20% pt a trece la profit?Mentionez ca anul acesta am desfasurat numai activitati de acest gen.
Eu am inteles in felul urmator :

Plafonul este de 65000 eur pt a aplica 3%
Firmele de consultanta pot avea pana la 20% * 65000EUR =13000 EUR ,venituri din consultanta ca sa poata aplica 3% .Ceea ce inseamna in lei o cifra de afaceri de 13000eur*4.4847=58301,10 lei.
In momentul in care am depasit ca din activitati de consultanta peste valoarea de 58301,10 lei,depun 010 de trecere la profit.

Va rog sa-mi spuneti daca calculul de mai sus este corect si daca se poate sa--mi spuneti de ce alte documente ar mai trebui insotit formularul 010 in momentul depunerii lui la fisc in cazul in care am depasit aceasta CA?
Cand se depune 010 presupunand ca am depsit aceasta CA in aprilie 2014?Pana pe 25 mai 2014?

Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Aprilie 2014
irinuka2005, utilizator
Buna ziua!
Parerea mea este ca acel procent de 20% se calculeaza la total venituri si nu la 65.000 euro.
De ex. daca veniturile totale sunt de 10.000 lei si veniturile din consultanta sunt de 2.001 lei, atunci se trece la plata impozitului pe profit.
Declaratia 010 se depune in termen de 30 zile de la data la care nu mai indepliniti conditiile de plata a impozitului pe venit..
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Aprilie 2014
Elis Ismail, Contabil
Se raporteaza la cifra de afaceri de anul trecut.
Ideea este urmatoarea ...Eu desfasor numai activitati de consultanta...In acest caz presupunand ca m-am infiintat anul acesta. ca si microintreprindere cum imi calculez acest procent?

De la anaf am inteles ca in momentul in care constati ca ai depasit acel procent de 20% ca realizata din activitati de consultanata depui 010.

Nu mai inteleg nimic ...are idee cineva?

Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Aprilie 2014
irinuka2005, utilizator
AlexInter a scris:

Se raporteaza la cifra de afaceri de anul trecut.


Imi puteti exemplifica va rog?Si daca puteti dati-mi si niste cadre legale
Art. 112^1 din CF, norme CF pct.4^1

Alte discuții în legătură

Declaratie 010 2014 irinuka2005 irinuka2005 Firma infiintata in martie 2013 COD CAEN 7021\\"Activitati de consultanta in domeniul relatiilor publice si al comunicarii\\"ca si platitoare de impozit pe ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon microintreprindere adrianabresug adrianabresug daca o microintreprindere depaseste plafonul de 65.000 euro la 31.10.2014 incepand cu care trimestru devine platitoare de 16 %?Firma a inceput activitatea pe ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit sau impozit venit microintreprindere abaflor98 abaflor98 Un SRL care in 2011 a optat pentru impozit pe profit are la 31.12.2012 cifra de afaceri mai mica de 65000eur. Daca in anul 2013 realizeaza o cifra de afaceri ... (vezi toată discuția)