avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mandatul intre soti la vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mandatul intre soti la vanzare-cumparare

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, va rog: in cazul unui imobil detinut in copropietate de catre soti, unul dintre soti ii poate face celuilalt o procura notariala in cazul vanzarii locuintei, pentru a nu mai fi necesara prezenta ambilor?

Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:53, 14 Aprilie 2014
Da.
Cu siguranta da. Notarul va poate ajuta asupra continutului procurii. Va sfatuiesc sa mergeti la un notar si sa-i explicati situatia dvs. Succes!
Va multumesc frumos. Perfect!
Eu insa as evita sa cumpar asa si nici nu as prea recomanda clientilor sa cumpere prin mandat.
Depinde si de motivatie, sigur, de motivele pentru care acea procura e necesara au ba.
Ultima modificare: Luni, 14 Aprilie 2014
Liliana Gradinaru, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament prin procura madalina1977 madalina1977 Buna seara, As dori sa stiu daca pot mandata pe mama mea sa vanda un apartament in numele meu.Eu locuiesc in Jud Arges iar apartamentul, dobandit prin vanzare ... (vezi toată discuția)
Procura vanzare apartament cu clauza Lisimah Lisimah Este posibila autentificarea unei procuri la notar prin care proprietarul unui apartament sa imputerniceasca o persoana sa intocmeasca CF si sa vanda ... (vezi toată discuția)
Anulare procura elenisa elenisa Cum pot sa anulez o procura? Va trebui sa merg la notarul respectiv, sau prin judecatorie? (vezi toată discuția)