Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mandatul intre soti la vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mandatul intre soti la vanzare-cumparare

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, va rog: in cazul unui imobil detinut in copropietate de catre soti, unul dintre soti ii poate face celuilalt o procura notariala in cazul vanzarii locuintei, pentru a nu mai fi necesara prezenta ambilor?

Va multumesc anticipat
Da.
Cu siguranta da. Notarul va poate ajuta asupra continutului procurii. Va sfatuiesc sa mergeti la un notar si sa-i explicati situatia dvs. Succes!
Va multumesc frumos. Perfect!
Eu insa as evita sa cumpar asa si nici nu as prea recomanda clientilor sa cumpere prin mandat.
Depinde si de motivatie, sigur, de motivele pentru care acea procura e necesara au ba.
Liliana Gradinaru, Avocat