Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul deducere personala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul deducere personala

Buna ziua!
Am o nelamurire si VA ROG din suflet nu imi dati legea ca o stiu si eu.
Problema mea este urmatoarea : Am un salariu de 909 brut si bineinteles bonurile de masa. La acest salariu contabila mea spune ca trebuie sa primesc 30 lei deducere suplimentara ptr 2 persoane aflate in intretinere. Este corect?
Nu este corect.

Art. 56 C.fisc - Deducere personală
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.

(2) Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de până la 1.000 lei inclusiv, astfel:
......
- pentru contribuabilii care au două persoane în întreţinere - 450 lei;
....
Pentru luna marite aveti total brut 909 + 21*9.35 = 1105 lei.

Conform art. 2 din ORDINUL nr. 1.016 din 18 iulie 2005, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 668 din 27 iulie 2005, care cuprinde calculatorul desfasurator pentru determinarea deducerilor personale lunare începând cu luna iulie 2005, pentru 2 persoane in intretinere si un brut de 1105 lei corespunde o deducere personala de 430 lei.
Adica pentru cei 430 lei sunteti scutita de impozitul aferent de 69 lei, care va raman dvs. in mana.
Multumesc frumos.