Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Parte pasiva. Taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Parte pasiva. Taxa de timbru

Un coproprietar chemat in judecata pt. iesirea din indiviziun dar care are rol pasiv , va fi obligat sa plateasca taxa de tibru la valoare dupa expertiza de evaluare a masei partajabile ?
Dupa evaluare nu, dar prin hotarare poate fi chemat sa plateasca cheltuieli de judecata... adica si expert si taxa de timbru si avocat!
De ce n-a vrut sa iasa de comun acord din indiviziune?
Si daca nu are bani ce se intimpla ? Este saraca , nu va avea sa plateasca indiferent de suma
Stimat formist,

Dacă nu aveți bani, puteți fi executat silit, atât pentru cheltuieli de judecată, cât și dacă va exista o sultă.

Tocmai din acest motiv, astfel de situații trebuie tranșate amiabil.

Cu stimă.
Intelg AMIABIL . Dar nu avem cu cine . Sunt batausi , scandalagii . Titpi RUDELOR ( in marea majoritate ) . Multumesc pntru raspuns