Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poate banca pune sechestru pe casa?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poate banca pune sechestru pe casa?

As vrea sa stiu si eu daca banca poate pune sechestru pe o casa care nu este pe numele meu, am doar adresa acolo. Am luat creditul doar cu buletinul, fara giranti sau credit ipotecar. Reprezentantii bancii, care suna o ruda apropiata ( ce nu locuieste la aceeasi adresa cu mine) spun ca pot pune sechestru pe ultima adresa la care am locuit. Daca nu pot pune sechestru pe casa, atunci ce poate face banca in cazul acesta?
Cum sa puna sechestru pe un un bun care nu va apartine? Daca ar fi fost imobilul vreunui girant ar fi explicabil, insa dvs. ati mentionat ca nu a girat nimeni pt.creditul ce vi s-a acordat .....
Banca poate porni executarea silita doar impotriva dvoastra prin: poprire asupra veniturile prezente si viitoare, bunuri mobile sau imobile (prin vanzarea acestora).
Nu pot fi executate bunuri care nu va apartin. Este doar o metoda folosita de acestea pt. a va intimida.
multumesc frumos pentru ajutor:thumbup:
multumesc mult :)