avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Conditii pentru a fi srl-d
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Conditii pentru a fi srl-d

Este adevarat ca daca nu faci angajari la cel tarziu 60 de zile de la infiintarea srl- d, iti pierzi statutul de debutant?
Cel mai recent răspuns: Dana Fatol , Avocat 12:02, 16 Aprilie 2014
Extras din ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 6 din 2 februarie 2011 pentru
stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor de către
întreprinzătorii tineri

Art. 4
În afara obligaţiilor stabilite prin actele normative în vigoare, aplicabile oricărui
operator economic, microîntreprinderea aparţinând întreprinzătorului debutant
are şi următoarele obligaţii specifice:
a)să notifice în scris cu privire la înfiinţare oficiul teritorial pentru întreprinderi
mici şi mijlocii şi cooperaţie (O.T.I.M.M.C.) al A.I.P.P.I.M.M. în a cărui rază de
competenţă îşi are sediul social, în termen de cel mult 10 zile lucrătoare de la
înregistrare, în vederea luării în evidenţă;
b)să angajeze cu contract de muncă pe durată nedeterminată şi să menţină în
activitate cel puţin 2 salariaţi de la momentul obţinerii facilităţilor prevăzute la
art. 5 lit. a) şi/sau b) şi/sau c) până la pierderea calităţii de microîntreprindere
aparţinând întreprinzătorului debutant;

c)să reinvestească anual cel puţin 50% din profitul realizat în anul fiscal
precedent;
d)să depună la A.I.P.P.I.M.M. situaţiile financiare semestriale şi anuale, cu
dovada înregistrării acestora la autorităţile competente, precum şi un raport
semestrial de progres.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

S.r.l. d brenda_gl brenda_gl O societate de tip srl.d (debutant) are obligativitatea angajarii unei persoane in termen de 60 de zile de la infiintare la fel ca microintreprinderile? - ... (vezi toată discuția)
Firma noua s.r.l-d ContSters228395 ContSters228395 Am constituit o firma pe data de 21.06.2013(data cand a fost emis cert de inregistrare).SRL -D Va rog sa mi spuneti ce acte sunt nevoit sa intocmesc ... (vezi toată discuția)
Ce obligatii am ca srl (taxe, impozite, contabilitate etc...)? i-dorin i-dorin Buna ziua tuturor, O sa incep prin a ma prezenta. Ma numesc Dorin, am 21 de ani, student deocamdata si doresc sa imi infiintez urmatoarele saptamani o ... (vezi toată discuția)