Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dezincriminarea articolui 8 din legea39/2003
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dezincriminarea articolui 8 din legea39/2003

Buna ziua,
Varul meu a fost condamnat in baza art 8 din legea 39/2033 rap.la art 1 pct 18 din legea nr 39/2003 si art 323 cu aplicarea art. 320 1 alin 7 Cpp la 2 ani si 6 luni.
Acum, cu aplicarea noul cod penal, articol 8 nu mai are corespondent avand in vedere ca art 126 alin 2 din leg 255/2013 abroga art 7-10 si 13 din legea 39/2003?
Pe internet am gasit ca a fost sesizata Înalta Curte de Casaţie și Justiţie în vederea pronunţării unei hotărâri prealabile pentru dezlegarea următoarei chestiuni de drept:dacă infracţiunile prevăzute de art. 323 din Codul penal din 1968 și art.8 din Legea 39/2003 își găsesc corespondent în art. 367 alin. 1 din Noul Cod penal sau dimpotrivă sunt dezincriminate deoarece legiuitorul a înţeles să incrimineze în dispoziţiile art. 367 alin 1 Noul Cod penal numai infracţiunea prevăzută de art. 7 din Legea 39/2003 , dar nu gasesc si solutia acestei cauze :(
Deci este nu dezincriminat?
Fac o precizare :
- Pe internet am gasit o solutie data de tribunal, ca a fost dezincriminata : [ link extern ]

In dosarul varului meu urmeaza judecata peste cateva zile.

Inca nu am aflat de la un avocat daca este sau nu dezincriminata. :(
Prevederea respectiva se pare ca a fost abolita prin intrarea in vigoare a Noului Cod Penal, dar exista prevederea urmatoare: [ link extern ]

Asa ca depinde daca se incadreaza sau nu la noua prevedere.
De ce depinde daca se incadreaza sau nu?
Am mai gasit ceva pe internet : [ link extern ]

Aici spune clar : În baza art. 396 alin. 5 rap. la art. 16 alin. 1 lit. b teza I Cod pr. pen. cu aplic. art. 4 Cod penal și art. 3 alin. 1 din Legea nr. 187/2012 achită pe inculpaţii Păcurar Stelian Ovidiu și Ilie Bogdan pentru comiterea infracţiunii de asociere în vederea săvârșirii de infracţiuni prev. de art. 323 alin. 1 și 2 din Codul penal din 1969, ca urmare a dezincriminării faptei comise, respingând cererea formulată de inculpatul Ilie Bogdan de schimbare a încadrării juridice a faptei în dispoziţiile art. 367 Cod penal.

Deci conform sentintei din acest doar nu se face echivaleaza art 323 din codul penal vechi cu articolul 367 din codul penal nou.

Iar un avocat mi-a raspuns : Nu vor fi dezincriminate faptele daca legea noua preia continutul vechii infractiuni sub alta forma. Complotul si asocierea in vederea savarsirii de infractiuni se regasesc in intregime in infractiunea de constituirea a unui grup infractional organizat.

Incep sa cred ca acum sentinda depinde de judecator si de interpretarea acestuia.
Am aflat raspunsul : Trebuie sa asteptam decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie
Am gasit un dosar care spune asta : [ link extern ]