Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care sunt etapele eliberarii unui titlu de proprietate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care sunt etapele eliberarii unui titlu de proprietate?

care erau etapele pentru eliberare unui titlu de propritate pentru teren forestier.
cere către comisia locală de fond funciar,aprobare ocol silvic,mă interesează când trebuia
să aprobe ocloul silvic?,în ce fază a demersului?
În temeiul Legii nr. 18/1991, astfel cum a fost modificată prin Legea nr. 169/1997 şi Legea nr. 1/2001, se vor respecta toate precizările punctuale specifice.
Trebuia depusă cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate pentru terenul forestier proprietate personală. La data depunerii cererii de reconstituire terenul trebuie să fie liber, astfel încât să nu existe nici un impediment pentru întocmirea documentaţiei şi emiterea Titlului pe vechiul amplasament.
Pe baza actelor depuse din care rezultă calitatea de proprietar (moştenitor), cât şi dreptul de proprietate al antecesorilor, Comisia Locală de aplicare a fondului funciar trebuie să întocmească procesul verbal de punere în posesie.
Cat despre OCOLUL SILVIC mergeţi la Comisia Locală şi întrebaţi acest lucru, poate nu este cazul. Succes !
Mihail_POPA, utilizator