Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 1/1970, art. 9, lit. k) - Intrerupere Contract ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 1/1970, art. 9, lit. k) - Intrerupere Contract de munca pentru crestere copil

art.9 alin.2 Legea nr.1/1970 - In aceleasi conditii beneficiaza de vechime neintrerupta in aceeasi unitate salariata care a incetat activitatea fiind gravida sau pentru a-si creste un copil pana la implinirea varstei de 7 ani.

Acesta este continutul legii.

Am nascut in 30.03.1988 si am intrerupt contractul de munca la 01.07.1989 si l-am reluat in 01.07.1990.
As dori confirmarea faptului ca potrivit legii, aceasta perioada este considerata ca apartinand stagiului de cotizare si in consecinta se ia in calculul pensiei.

Multumesc!
Salariata care a încetat activitatea fiind gravidă sau pentru a-şi creşte un copil pînă la împlinirea vîrstei de 7 ani. beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate daca s-a încadrat în termen de 90 de zile de la încetarea motivului pentru care nu a mai lucrat.

In speta, punctul meu de vedere este ca , perioada la care va referiti constituie vechime in munca si se ia in considerare la pensie.