avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 1/1970, art. 9, lit. k) - Intrerupere Contract ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 1/1970, art. 9, lit. k) - Intrerupere Contract de munca pentru crestere copil

art.9 alin.2 Legea nr.1/1970 - In aceleasi conditii beneficiaza de vechime neintrerupta in aceeasi unitate salariata care a incetat activitatea fiind gravida sau pentru a-si creste un copil pana la implinirea varstei de 7 ani.

Acesta este continutul legii.

Am nascut in 30.03.1988 si am intrerupt contractul de munca la 01.07.1989 si l-am reluat in 01.07.1990.
As dori confirmarea faptului ca potrivit legii, aceasta perioada este considerata ca apartinand stagiului de cotizare si in consecinta se ia in calculul pensiei.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:19, 21 Septembrie 2016
Salariata care a încetat activitatea fiind gravidă sau pentru a-şi creşte un copil pînă la împlinirea vîrstei de 7 ani. beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate daca s-a încadrat în termen de 90 de zile de la încetarea motivului pentru care nu a mai lucrat.

In speta, punctul meu de vedere este ca , perioada la care va referiti constituie vechime in munca si se ia in considerare la pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in munca pentru pensie perioada de concediu crestere copil in baza legii nr1/1970 minval minval In 20.04.1987 am incetat activitatea conform art.9 lit \"k\" din Legea nr.1 din 1970 pentru crestere copil si am reluat activitatea dupa 1 an si 10 luni la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! in data de 05.01.1976 am încetat activitatea pentru ... ranedo ranedo Buna ziua! In data de 05.01.1976 am încetat activitatea pentru a creşte copilul pînă la împlinirea virstei de 7 ani, dupa care am reluat activitatea prin ... (vezi toată discuția)
Vechime pentru pensie golesti golesti Bunà ziua ! În iulie 1983 am întrerupt activitatea pentru crestere copil ( 7 ani ) , acestia se iau in calculat la pensie ? Multumesc ! Georgeta Sianu (vezi toată discuția)