Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Executor judecatoresc
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Executor judecatoresc

Buna dimineata,
As dori sa devin executor judecatoresc. Ce studii sau cursuri trebuie sa urmez?
Am varsta de 38 de ani si sunt absolvent al unei facultati tehnice.
Cu respect , Vlad
Executor judecatoresc poate fi persoana care indeplineste urmatoarele conditii: a) are numai cetatenia romana si domiciliul in Romania; b) are capacitatea deplina de exercitiu; c) este licentiata in drept; d) nu are antecedente penale si se bucura de o buna reputatie; e) cunoaste limba romana; f) este apta din punct de vedere medical pentru exercitarea functiei; g) a indeplinit timp de 2 ani functia de executor judecatoresc stagiar si a promovat examenul de capacitate sau, dupa caz, a exercitat timp de 3 ani o functie de specialitate juridica si a promovat examenul de admitere in profesie.

Poate fi executor judecatoresc stagiar cel care:
a) indeplineste conditiile cerute la art. 15 lit. a)—f);
b) a promovat concursul sau examenul de admitere in profesia de executor judecatoresc, organizat de Uniunea Nationala a Executorilor Judecatoresti, sub coordonarea si controlul Ministerului Justitiei;
c) se afla in perioada de stagiu, pana la promovarea examenului de capacitate;
d) este angajat intr-un birou de executor judecatoresc.
[ link extern ]