Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Furnizori neplatitori de tva
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Furnizori neplatitori de tva

Firma impozabila FURNIZOR inregistrata in scopuri de tva la data de 01.03.2012. vinde marfa firmei CLIENT ( platitoare de tva ) pana in data de 30.10.2012. Firma FURNIZOR nu spune ca din data de 01.08.2012. I se anuleaza inregistrarea in scopuri de tva.
Firma CLIENT este gasita de Inspectia fiscala in aprilie 2014, care vor sa impuna platile :
• Tva dedus pe toata perioada colaborarii adica 01.03.2012.-30.10.2012. cu majorarile respective.
• 16% pe valoarea totala fara tva pe intreaga perioada 01.03.2012.-30.10.2012. cu majorarile respective.
Este corect ca firma CLIENT sa plateasca sumele ce reies din situatia mai sus prezentata ???
Multumesc pentru eventuale raspunsuri.
In perioada 01.08.2012 si pana la 30.10.2012 firma a continuat sa emita facturi cu tva?
Care a fost motivul anularii codului de tva?
Da, FURNIZORUL a emis in continuare facturi cu tva. Nu cunosc motivele pentru care i-a fost anulat inregistrarea in scopuri de tva. Ultima factura catre CLIENT a fost in data de 30.10.2012. Din data de 01.11.2012. apare pe mfinante.ro cu activitatea suspendata.
Platile au fost efectuate integral in numerar si cu OP. In data de 01.09.2013. apare ca inactiv in registrul cu inactivi pe anaf.
Pentru perioada 01.03.2012-31.07.2012 firma CLIENT a dedus corect TVA, de la 01.08.2012 nu mai are voie sa deduca TVA .Inainte de iregistrarea in contabilitatea a facturilor trebuia verficat furnizorul pe Ministerul de finante,iar in opinia mea este bine si o listare la momentul respectiv ,ca mijloc de proba la o viitoare inspectie fiscala.In cocluzie firma CLIENT datoreaza majorari si penalitati incepand cu luna august pana in prezent.
Va multumesc ptr raspuns. Sper sa fie asa cum ati raspuns.