Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Buna ziua! Lucrez la o firma de cablaje electrice pentru masini de 7 ani. Acum cateva saptamani mi s-a desfintat postul si lucrez pe banda(nu stiu daca stiti ce inseamna dar e groznic) . Problema e ca nu ma descurc, nu fac fata fizic si psihic si le-am propus sa ma mute pe alt post(sunt o muncitoare buna), dar refuza. Atunci le-am propus sa ma concedieze, dar refuza acest lucru. Stiu de ce fac asta. Ei vor sa angajeze oameni noi , pentru ca am inteles ca se acorda de la guvern niste facilitati (bani-sume mari ) pentru persoane tinere angajate. Iar pe mine ma umilesc, nu reusesc sa-mi iau pauzele(ca sa recuperez), nu mananc nimic timp de 8 ore si am slabit ingrozitor din cauza stresului si a acestui post fortat. Va rog sa-mi spuneti ce sa fac. Stiu ca exista in codul muncii art.61, lit.d care stipuleaza concedierea pe motiv ca salariatul este incompatibil profesional,dar ce as putea face. Va multumesc! P.S. : Am uitat sa precizez ca am 47 de ani.
Am inteles! Dar, ei nu vor sa urmeze acesti pasii.V-am spus mai sus care sunt motivele lor. Daca nu ma mai prezint la lucru,atunci in mod sigur ma vor concedia, dar cu art.61, lit.a.In acest caz, mai pot primi somaj? Va multumesc!
Desfacerea disciplinara a c.i.m. nu va da posibilitatea sa beneficiati de somaj.

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care va dau posibilitatea sa beneficiati de somaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc mult! O zi buna!