avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura electronica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura electronica

Buna ziua,
se vorbeste in codul fiscal la art 155 cum ca semnatura si stampila nu mai este obligatorie.Nu mai este obligatorie la emitent dar cum se protejeaza emitentul unei facturi transmise prin email ca va incasa c/v bunurilor facturate?
Toti dorim sa evoluam si intr'adevar varianta transmiterii facturii prin email a devenit un mod de lucru dar care nu este lipsit de riscuri.
Toti dorim sa transmitem acest document (factura) printr-o modalitate cat mai simpla dar daca clientul nu mai vrea sa plateasca cum dovedesc in instanta valoarea ce o am de incasat.Sa presupunem ca am expediat marfa folosind transportul intern iar factura am transmis-o prin email.
O zi buna.
Cel mai recent răspuns: Tupolev , utilizator 18:33, 23 Aprilie 2014
Manuela_B a scris:

Buna ziua,
se vorbeste in codul fiscal la art 155 cum ca semnatura si stampila nu mai este obligatorie.Nu mai este obligatorie la emitent dar cum se protejeaza emitentul unei facturi transmise prin email ca va incasa c/v bunurilor facturate?
Toti dorim sa evoluam si intr'adevar varianta transmiterii facturii prin email a devenit un mod de lucru dar care nu este lipsit de riscuri.
Toti dorim sa transmitem acest document (factura) printr-o modalitate cat mai simpla dar daca clientul nu mai vrea sa plateasca cum dovedesc in instanta valoarea ce o am de incasat.Sa presupunem ca am expediat marfa folosind transportul intern iar factura am transmis-o prin email.
O zi buna.

Transmiterea facturii pe email nu inseamna ca transmitem o factura electronica.

mai este muuuuuuuuuut de lucru la legea care face referire la posta electonica pe teritoriu Romaniei .

emitentul nu o sa poata dovedi ca a trimis factura in termen pe mail , ca sa-si primeasca banii in timp util . posta electronica in Romania , nu poate fi proba in instanta .
In cazul in care vor ajunge in intanta , se vor complica lucrurile si procedurile vor fi si mai ingreunate de providerii de internet , deoarece , acestia nu vor avea posibilitatea sa puna la dispozitie toate detaliile despre cursul informatiilor dintr-un PC in alt PC....decat dupa o perioada destul de lunga.
informatiile se pot optine foarte repede , dar pe cai nelegale , dar acestea nu vor fi probe in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fax - proba in instanta? Valeriu Greceanu Valeriu Greceanu Am avut o discutie cu cineva in care eu am spus ca in instanta mail-ul poate fi acceptat ca proba pe cand faxul nu. Plec de la ideea ca la mail se poate ... (vezi toată discuția)
Factura transmisa prin email office.carmen office.carmen Un partener de afaceri caruia pana de curand obisnuiam sa ii expediem facturile prin posta,pentru prestari de servicii,ne-a comunicat ca de acum inainte sa i ... (vezi toată discuția)
Corespondenta Iael Iael Buna ziua , As vrea sa va intreb daca corespondenta purtata pe Email intre o societate comerciala si clientul sau , persoana fizica poate fi luata in ... (vezi toată discuția)