avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit lamurire la impozit forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

lamurire la impozit forfetar

Daca firma mea nu a avut activitate de la infiintare si pana in prezent, ce ar trebui facut sa nu platesc impozit?
Daca merg sa suspend activitatea la ORC si Finante se plateste acest impozit aferent lunilor anterioare?
:O
Cel mai recent răspuns: mary_79 , utilizator 16:27, 19 Mai 2009
asa cum suna OG si normele platiti...
Am cazut curand din pom... :wassat: Adica, impozitul acesta forfecar (minim) trebuie platit trimestrial? Sa mor daca n-am inteles ca e... la nivel de an! :stunned:

Mai clar (pt mine): daca in trim I a ”iesit” impozit 1600 lei ar fi trebuit sa platesc 2200 lei?! Ca am virat si declarat cat a ”iesit”, dar... trebuie sa imi repar greseala, pt ca am vandut societatea (pe cea comerciala, ca pe cea... romanneasca au vandut-o sefii de partid)... Si in trim II, daca le ”iese” de-1000 vor plati 2200? :slap:

Adica, din 3 in 3 luni cate 2200 lei?

Nu, se plateste prin diferenta, la fiecare trimestru faci calculul astfel incat per total sa ai 2200.
Multumesc!:vishenka:

Pt ca din pom am cazut in cap...
Am inteles corect: per total an trebuie sa fie acest impozit minim (in functie de veniturile totale din an)?:confused:
Din anul 2008, da.

Alte discuții în legătură

Bilant pentru firma suspendata Ileana567 Ileana567 Buna seara, Poate cineva sa-mi spuna daca se depune bilant pentru o firma suspendata? Multumesc. (vezi toată discuția)
Impozit forfetar vornicu lumi vornicu lumi va rog ajutati-ma sa ma informez despre impozitul forfetar.Am o firma de constructii pe care,din lipsa de activitate doresc sa o suspend.Am cautat OUGcare ... (vezi toată discuția)
Firma nou infiintata - fara inceput activitate AngelaSimina AngelaSimina Buna Seara, Am infiintat o firma (SRL asociat unic) de curand si la sfatul juristului de la ONRC nu am depus la dosarul de infiintare o declaratie pe proprie ... (vezi toată discuția)