Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general BILANT PENTRU FIRMA SUSPENDATA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

BILANT PENTRU FIRMA SUSPENDATA

Buna seara,
Poate cineva sa-mi spuna daca se depune bilant pentru o firma suspendata?
Multumesc.
Da trebuie sa depuna,chiar daca beneficiaza de regim derogatoriu.

1. Sunt supuse regimului de declarare derogatoriu următoarele declaraţii:

1.1. formularul 100 "Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul general consolidat", cod 14.13.01.01/a, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 281/2004, cu modificările şi completările ulterioare;

1.2. formularul 300 "Decont de taxă pe valoarea adăugată", cod 14.13.01.02, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 256/2004;

1.3. formularul 101 "Declaraţie privind impozitul pe profit", cod 14.13.01.04, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 35/2005;

1.4. formularul 120 "Decont privind accizele", cod 14.13.01.03, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 35/2005;

1.5. formularul 130 "Decont privind impozitul la ţiţeiul şi la gazele naturale din producţia internă", cod 14.13.01.05, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 35/2005.

2. Termene de depunere:

2.1. Pe perioada aplicării regimului de declarare derogatoriu contribuabilii nu au obligaţia depunerii declaraţiilor prevăzute la pct. 1.1 - 1.5, cu excepţia situaţiei prevăzute la pct. 2.2.

2.2. Pentru fracţiunile de ani fiscali cuprinse în perioada de aplicare a regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii au obligaţia depunerii declaraţiilor prevăzute la pct. 1.3 - 1.5 la termenele prevăzute de lege.
sursa-[ link extern ]
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil