Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de cotizare

Din perioadele lucrate in grupe(1 sau 2) se scad perioadele de concedii medicale?
Dar perioadele de concentrare militare cu scoatere din productie?
~ Conținut șters la cerere ~
Reformulez.
1.Daca in timp ce sint incadrat in grupa 1 de munca am o luna de concediu medical aceasta luna se considera la grupa 1 sau la conditii normale de lucru.
2. Nu de stagiu militar este este vorba. Unii dintre barbati, care aveau stagiul militar satisfacut,
erau din nou chemati la oaste, prioada in care salariu nu il mai primea de la firma unde era angajat ci de la MAPN
Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 30
(5) Constituie stagiu de cotizare realizat in conditii speciale de munca si perioadele in care un asigurat care isi desfasoara activitatea in conditii speciale de munca se afla in concediu pentru incapacitate temporara de munca si/sau in concediu de odihna, daca cel putin in ziua premergatoare concediului a lucrat in locuri de munca incadrate in astfel de conditii de munca.

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;

Multumesc mult pentru raspuns. Intrebarea 2 era daca concentrarile sint asimilate stagiului de cotizare in grupa in care eram incadrati la data concentrarii.
Perioadele de concentrare nu sunt incadrate, deocamdata, in grupe de munca.