Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

O angajata a intrat in preaviz de 20 zile lucratoare incepand cu data de 01.04.14.Care este data la care voi raporta ITM desfacerea CIM sicum se calculeaza zilele de CO pe anul in curs si banii aferenti acestuia,tinand cont ca nu a efectuat nici o zi de Co pe 2014.Multumesc anticipat
Luna aprilie 2014 are 21 de zile lucratoare. Preavizul va fi in perioada 01.04-29.04.2014, iar CIM va inceta pe data de 30.04.2014, cand veti face si raportarea Revisal.
Concediul de odihna se va calcula proportional pe perioada 01.01-30.04.2014 (4 luni).
Indemnizatia se calculeaza folosind media zilnica a veniturilor brute realizate in cele 3 luni anterioare inmultita cu numarul de zile de CO.
C.i.m. inceteaza la data expirarii preavizului si nu in ziua urmatoare a celei in care inceteaza preavizul.
In speta, data incetarii c.i.m. este 29.04.2014 - data la care se va opera si transmite REVISAl-ul.