Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intrebare hotarare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intrebare hotarare

hotararea data in revizuire recurs este irevocabila?
Am inteles ca intentarea unui proces la CEDO se face in termen de 6 luni...de cand? de la hotararea data in recurs sau de la cea data in revizuire recurs?
Va multumesc!
inteleg ca in termen de 6 luni de la hotararea data in revizuire, corect?
De la recurs..
Acest interval începe să curgă de la data la care a luat cunoştinţă personal sau prin avocatul său de decizia finală în ordinea normală a instanţelor, şi nu începând de la respingerea ulterioară a unei eventuale cereri în revizuire a procesului sau a unui alt recurs extraordinar, a unei cereri de graţiere sau amnistiere sau a oricărei alte cereri adresate unei autorităţi cu titlu de graţiere.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...