Forum Discuţii juridice Executare silită Act Adjudecare
Discuție deschisă în Executare silită

Act Adjudecare

Buna ziua ,

Am cumparat un imobil executat prin licitatie publica , am platit pretul integral ,mi sa eliberat cat si actul de adjudecare de catre BEJ ,iar acolo este precizat urmatorul :

-In temeiul art 852 lit h si i din C.P.C prezentul act de adjudecare constituie pentru adjudecatar :

* titlu de proprietate si poate fi inscris in cartea funciara
*titlu executoriu impotriva debitorilor , tertului dobanditor , cat si impotriva oricarei persoane care poseda ori detine imobilul adjudecat , fara a putea invoca un drept opozabil in conditiile legii.

Adjudecatarul declara faptul ca a luat la cunostinta de faptul ca in vanzarea silita nu se datoreaza garantie contra viciilor ascunse, conform art 1707 alin 5 din C.C si art 857 C.P.C , si se obliga sa efectueze toate demersurile legale ce se impun in cazul transferului dreptului de proprietate .

Intrebarile mele sunt urmatoarele :

1 ) ,sunt obligat cumva sa achit transferul dreptului de proprietate de 2-3 % pe numele fostului debitor ?

Precizez faptul ca doresc sa ma indrept in instanta in contradictoriu cu vechiul debitor deoarece acel eventual impozit pe transfer de proprietate nu imi revine mie , formuland o plangere împotriva încheierii de carte funciară (Art.52 alin.2 Legea nr.7/1996)

2) imobil cu datorii la intretinere cu peste 20.000 de RON

m-ar afecta cumva faptul ca nu este mentionat in actul de adjudecare ,conform art 518 alin 3 C.P.C cat si art 518 alin 4 , imobilul ramand liber de orice ipoteca sau alte sarcini

3) ar putea sa se inscrie cumva asociatia de proprietari in C.F pentru datoriile la intretinere de catre vechiul debitor detinute pana la intocmirea actului de adjudecare, avand in vedere ca dreptul de proprietate dobandit prin act adjudecare a fost intabulat provizoriu de catre OCPI ,prin adresa scrisa de catre BEJ in favoarea mea pana la prezentarea dovezi de impozit transfer proprietate

Multumesc
laurentiu123456, utilizator
Va raspund la prima intrebare. Nu sunteti obligat la plata impozitului obtinut din tansferul dreptului de proprietate (probabil 2%). Art. 77^1 - Cod fiscal + norme

"În cazul transferurilor prin alte modalităţi decât procedura notarială sau judecătorească, contribuabilul are sarcina declarării venitului la organul fiscal competent, în termen de 10 de zile, inclusiv, de la data transferului, în vederea stabilirii impozitului, în condiţiile legii."

"În cazul transferurilor prin executare silită, după expirarea termenului de 10 zile inclusiv, în care contribuabilul avea sarcina declarării venitului la organul fiscal competent, pentru transferurile prin alte modalităţi decât procedura notarială sau judecătorească, organul de executare silită sau cumpărătorul, după caz, trebuie să solicite organului fiscal competent stabilirea impozitului şi emiterea deciziei de impunere, conform procedurilor legale, prin depunerea documentaţiei aferente transferului."

Daca fostul proprietar nu a platit impozitul, dvs solicitati Administratiei Judetene a Finantelor Publice unde are domicilui fostul proprietar emiterea deciziei de impunere pentru stabilirea impozitului datorat de fostul proprietar. Atasati la cerere xerocopie dupa toate documentele care le aveti si lasati si datele dvs de contact. In urma cererii dvs de stabilire a impozitului se va emite o decizie de impunere pe numele fostului proprietar, care va avea termen de plata 60 de zile de la data comunicarii acesteia. Pana atunci nu se pot incepe formele de executare silita a impozitului.
1-Teoretic obligatia achitarii impozitului transferului dreptului de proprietate intra in responsabilitatea debitorului
Practic ,daca acesta a ajuns sa fie executat silit,sa piarda imobilului,este evident ca nu va achita de buna voie obligatiile aferente bunului imobil executat
Dv pentru a urgenta finalizarea proceduri de notare a dreptului dv de proprietate la OCPI,aveti varianta fie sa achitati c/v transfer drept de proprietate,fie sa demarati procedura in instanta de judecata
doresc sa ma indrept in instanta in contradictoriu cu vechiul debitor

Exista mai multi debitori ?
2-Datoriile la asociatia de proprietari vor genera si favoriza un climat de disconfort in asociatia de proprietari
Debitul acumulat se datoreaza fie dezinteresului presedintelui de asociatie de a respecta si aplica unitar normele in vigoare,respectiv art 51 din L nr 230/2007 respectiv instituirea privilegiului imobiliar ,fie s-a acumulat dupa demararea procedurii de executare silita
Dv va revin obligatii de plata strict dupa emiterea actului de adjudecare
Debitul acumulat anterior nu intra in responsabilitatea dv
3-Reprezentantii asociatiei de proprietari detineau dreptul de a demara procedura de recuperare sume cu titlu de restanta ,in conformitate cu disp art 50 din L nr 230/2007 dupa 90 de zile
Suma mentionata de dv si lipsa notarii somatiei la OCPI dovedeste dezii recuperare debitnteresul presedintelui de asociatie pentru recuperarea debitului
Asociatia de proprietari daca doreste sa recupereze debitul se poate institui cu pretentii impotriva acelora vinovati de acumularea debitului proprietarul executat ssu reprezentantul asociatiei de proprietari care, cunoscand existenta debitului si executarea silita a bunului imobil nu a inteles sa parcurga procedura legala notare privilegiu imobiliar si etapa in instanta de judecata
Asociatia de proprietari nu si-au notat in Cf privilegiu imobiliar inainte de executarea imobilului , doar acum au deschis proces pe rol cu fostul proprietar dupa ce sa procedat cat si evacuarea lui,Daca am intabulare provizorie in Cf poate sa inscrie acest privilegiu avand in vedere ca la ocpi figurez atat eu cat si fostul proprietar ?

In sarcina mea imi revin cheltuielile la utilitati cat si intretinere de la data emiterii actului de adjudecare , in cazul in care administratorul cat si presedintele refuza sa imi ia banii pot sa le deschid dosar penal pentru abuz in serviciu ?

In cazul in care imi vor lua banii pe langa aceea chitanta emisa de ei, ar trebui sa cer cat si un proces verbal cu datoria de la data emiteri actului de adjudecare cat si suma ce o voi achita sa fie mentionata?

SECŢIUNEA a V-a
Efectele adjudecării
Art. 518

(1)Prin actul de adjudecare proprietatea imobilului sau, după caz, un alt drept real care a făcut obiectul urmăririi silite se transmite de la debitor la adjudecatar. De la această dată, adjudecatarul are dreptul la fructe şi venituri, datorează dobânzile până la plata integrală a preţului şi suportă toate sarcinile imobilului.

(2)Prin intabulare, adjudecatarul dobândeşte dreptul de a dispune de imobilul cumpărat, potrivit regulilor de carte funciară.

(3)De la data intabulării, imobilul rămâne liber de orice ipoteci sau alte sarcini privind garantarea drepturilor de creanţă, creditorii putându-şi realiza aceste drepturi numai din preţul obţinut.
laurentiu123456, utilizator
laurentiu123456 a scris:

-In temeiul art 852 lit h si i din C.P.C prezentul act de adjudecare constituie pentru adjudecatar :

* titlu de proprietate si poate fi inscris in cartea funciara
*titlu executoriu impotriva debitorilor , tertului dobanditor , cat si impotriva oricarei persoane care poseda ori detine imobilul adjudecat , fara a putea invoca un drept opozabil in conditiile legii.

Adjudecatarul declara faptul ca a luat la cunostinta de faptul ca in vanzarea silita nu se datoreaza garantie contra viciilor ascunse, conform art 1707 alin 5 din C.C si art 857 C.P.C , si se obliga sa efectueze toate demersurile legale ce se impun in cazul transferului dreptului de proprietate .

Ma afecteaza cumva ca in act nu este scris art 518 alin 3 C.P.C cat si art 518 alin 4 , imobilul ramand liber de orice ipoteca sau alte sarcini

laurentiu123456, utilizator
Nu va afecteaza cu nimic lipsa acestei mentiuni pentru ca tine de "esenta" actului de adjudecare, ca imobilul sa se vanda liber de sarcini.

Asta trebuie sa contina obligatorui un act de adjudecare:
Actul de adjudecare Art. 852
Dupa plata integrala a pretului sau a avansului prevazut la art. 851, executorul, pe baza procesului-verbal de licitatie, va intocmi actul de adjudecare, care va cuprinde urmatoarele mentiuni:
a) denumirea si sediul organului de executare;
b) numele executorului judecatoresc;
c) numarul si data procesului-verbal de licitatie;
d) numele, prenumele si domiciliul sau, dupa caz, denumirea si sediul debitorului, ale tertului dobanditor si ale adjudecatarului;
e) pretul la care s-a vandut si modalitatea de achitare in cazul in care vanzarea s-a facut cu plata in rate;
f) mentiunea, daca este cazul, ca imobilul s-a vandut grevat de drepturile de uzufruct, uz, abitatie sau servitute ori, dupa caz, liber de aceste drepturi, in conditiile prevazute la art. 845 alin. (6) si (7);
g) datele de identificare ale imobilului cu aratarea numarului cadastral sau topografic si a numarului de carte funciara, precum si datele de identificare ale fostului proprietar;
h) mentiunea ca actul de adjudecare este titlu de proprietate si ca poate fi inscris in cartea funciara;
i) mentiunea ca, pentru adjudecatar, actul de adjudecare constituie titlu executoriu impotriva debitorului sau, dupa caz, a tertului dobanditor, ca si impotriva oricarei persoane care poseda ori detine imobilul adjudecat, fara a putea invoca un drept opozabil in conditiile legii;
j) mentiunea ca, pentru creditor, actul de adjudecare constituie titlu executoriu impotriva adjudecatarului care nu plateste diferenta de pret, in cazul in care vanzarea s-a facut cu plata pretului in rate;
k) data intocmirii actului de adjudecare, semnatura si stampila executorului judecatoresc, precum si semnatura adjudecatarului;
l) mentiunea ca actul de adjudecare este supus contestatiei la executare in conditiile art. 854.

Si incercati sa va hotarati la una dintre proceduri: vechea sau noua (vad ca invocati articloe din ambele)