avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua am facut succesiunea de pe urma mamei si notarul ne-a spus ca tata(care traieste) e propietar pe terenul din jurul casei iar mama pe casa,ca asa au figurat la primarie, ca in titlul de propietate e trecut doar el...iar eu copilul lor in urma succesiunii ma impart cu tata doar pe casa.E normal asa?pai mama nu are dreptul la teren deloc?
Cel mai recent răspuns: Danbz , utilizator 09:41, 28 Aprilie 2014
Dacă terenul a fost bun propriu al tatălui dvs., adică îl avea în proprietate încă dinainte de căsătorie, mama dvs. nu avea drept asupra terenului, ci doar asupra casei pe care au edificat-o părinții dvs. împreună.
legally_aid a scris:

Dacă terenul a fost bun propriu al tatălui dvs., adică îl avea în proprietate încă dinainte de căsătorie, mama dvs. nu avea drept asupra terenului, ci doar asupra casei pe care au edificat-o părinții dvs. împreună.



pai terenul si casa le-au primit mostenire de la bunicii mamei mele.prin testament ambii fiind specificati acolo..Testament de care am aflat dupa succesiune ca l-a tinut ascuns tata care e recasatorit si sta in alta localitate,Titlul i s-a emis in 2003 ,in baza legii 18/1991 (reconstituire drept propietate).ce pot face?adica se poate modifica titlul?in instanta sau??
Trebuie vazute actele, nu se pot modifica acum fara sa stim daca exista un motiv intemeiat...
AVLIL a scris:n
nTrebuie vazute actele, nu se pot modifica acum fara sa stim daca exista un motiv intemeiat... n
nPai,pe acel testament au fost date parintilor mei mai multe terenuri extravilane plus un teren intravilan cu o casa .Terenurile extravilane au fost vandute de catre tata si cea de-a doua sotie fara ca noi sa stim fiind intr-o zona foarte bine platita (cam 2 miliarde lei vechi a luat pe 1 hectar).Pe noi ne intereseaza mai mult acea casa plus terenul aferent din intravilan,e casa parinteasca eu am ramas acolo ,am renovat-o,toate impozitele au fost platite de mine si de mama la primarie ca el ne-a parasit in urma cu peste 45 ani si a locuit in alta localitate.Nu am stiut ca Primaria i-a eliberat titlu doar pe numele lui in baza legii 18/1991 (mama fiind decedata atunci),dar cred ca nu e normal sa fie doar el in titlul acela daca pe testamentul initial e si el si mama trecuti.Noi,copii nu avem nici un drept de pe urma mamei?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate anula/modifica un titlu de propietate emis gresit constantin29 constantin29 Buna seara,am si eu o problema.In 1945 parintii mei au primit in timpul casatoriei lor prin testament legalizat de la bunicii mamei mele o casa cu teren in ... (vezi toată discuția)
Testament in care sunt trecuti doi mostenitori constantin29 constantin29 Buna ziua doi soti au primit un testament prin care li s-a dat o casa cu teren intravilan plus cateva terenuri extravilane. de catre bunicii sotiei in ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa sotie constantin29 constantin29 Buna ziua,la succesiunea dupa decesul sotiei,copii au dreptul doar la casa?nu si la teren?Stiam ca sotul are trei sferturi si restul copiii.. (vezi toată discuția)