Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua am facut succesiunea de pe urma mamei si notarul ne-a spus ca tata(care traieste) e propietar pe terenul din jurul casei iar mama pe casa,ca asa au figurat la primarie, ca in titlul de propietate e trecut doar el...iar eu copilul lor in urma succesiunii ma impart cu tata doar pe casa.E normal asa?pai mama nu are dreptul la teren deloc?
Dacă terenul a fost bun propriu al tatălui dvs., adică îl avea în proprietate încă dinainte de căsătorie, mama dvs. nu avea drept asupra terenului, ci doar asupra casei pe care au edificat-o părinții dvs. împreună.
legally_aid a scris:

Dacă terenul a fost bun propriu al tatălui dvs., adică îl avea în proprietate încă dinainte de căsătorie, mama dvs. nu avea drept asupra terenului, ci doar asupra casei pe care au edificat-o părinții dvs. împreună.

pai terenul si casa le-au primit mostenire de la bunicii mamei mele.prin testament ambii fiind specificati acolo..Testament de care am aflat dupa succesiune ca l-a tinut ascuns tata care e recasatorit si sta in alta localitate,Titlul i s-a emis in 2003 ,in baza legii 18/1991 (reconstituire drept propietate).ce pot face?adica se poate modifica titlul?in instanta sau??
Trebuie vazute actele, nu se pot modifica acum fara sa stim daca exista un motiv intemeiat...
AVLIL a scris:n
nTrebuie vazute actele, nu se pot modifica acum fara sa stim daca exista un motiv intemeiat... n
nPai,pe acel testament au fost date parintilor mei mai multe terenuri extravilane plus un teren intravilan cu o casa .Terenurile extravilane au fost vandute de catre tata si cea de-a doua sotie fara ca noi sa stim fiind intr-o zona foarte bine platita (cam 2 miliarde lei vechi a luat pe 1 hectar).Pe noi ne intereseaza mai mult acea casa plus terenul aferent din intravilan,e casa parinteasca eu am ramas acolo ,am renovat-o,toate impozitele au fost platite de mine si de mama la primarie ca el ne-a parasit in urma cu peste 45 ani si a locuit in alta localitate.Nu am stiut ca Primaria i-a eliberat titlu doar pe numele lui in baza legii 18/1991 (mama fiind decedata atunci),dar cred ca nu e normal sa fie doar el in titlul acela daca pe testamentul initial e si el si mama trecuti.Noi,copii nu avem nici un drept de pe urma mamei?