Forum Discuţii juridice Traduceri Traducator autorizat
Discuție deschisă în Traduceri

Traducator autorizat

Buna seara,
as dorii sa stiu daca autorizatia de traducator, eliberata de minister , este recunoscuta si in Europa sau doar in Romania?
Multumesc Sorana
Solicitati informatia de la
Centrul de Pregătire Profesională în Cultură, instituţie publică subordonată Ministerului Culturii şi Cultelor
[ link extern ]

Pentru Ministerul Justitiei:
Potrivit Legii nr. 178/1997 pentru autorizarea şi plata interpreţilor şi traducătorilor folosiţi de Consiliul Superior al Magistraturii, de Ministerul Justiţiei, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Direcţia Naţională Anticorupţie, de organele de urmărire penală, de instanţele judecătoreşti, de birourile notarilor publici, de avocaţi şi de executori judecătoreşti, cu modificările şi completările ulterioare, instituţia competentă cu privire la autorizarea şi evidenţa traducătorilor şi interpreţilor este Ministerul Justiţiei, aşa cum rezultă şi din titlul dispoziţiei legale menţionate mai sus.
vezi:
[ link extern ]
legalmgm, utilizator
Multumesc .