Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Student, in somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Student, in somaj?

Iata situatia fratelul meu:

Este student la o facultate particulara. A lucrat timp de 1 an, iar acum 2 saptamani si-a incheiat contractul individual de munca cu acordul partilor. Poate beneficia de somaj?
Iar daca mai sunt AJOFM-uri care nu tin cont de acele decizii ale Curtii Constitutionale, ceea ce nu contest, presupun ca daca cineva merge acolo documentat poate schimba 'parerea' AJOFM.
Cel putin asta ne dorim aici, sa punem la dispozitia celor interesati legi, documente care sa ii sprijine in actiunile lor. :)
pakos a scris:

De acord, si atunci nu trebuie sa informam userii despre drepturile lor? Asa vor invata si AJOFM-urile care nu stiu inca.

:offtopic:
sunt de acord cu tine, pakos :)
1. Aceste discutii contradictorii intre noi, consultantii, apar si din cauza ca actele normative se modifica de atatea ori si nu se republica decat foarte rar sau deloc in M.O. Asa este cu Legea 19/2000 care nu s-a republicat niciodata de la aparitia ei in anul 2000, cu Legea 76/2002, cu Codul muncii s.a.m.d.
2. Sunt functionari la CJPAS, AJOFM si ITM care nu mai stiu nici ei toate modificarile facute la legile initiale. Nu stiu cine impiedica republicarea, cu modificarile la zi, a actelor normative!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane