Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

Dupa 4 luni de munca am dreptul la concediul de odihna, cum se calculeaza zilele si pot cere acest concediu?
Da aveti dreptul, concediul de odihna se acorda proportional cu perioada lucrata. Daca in Contractul de munca beneficiati de 21 de zile de concediu de munca, la 4 luni aveti 7 zile de concediu
1. Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

2. Legea nu mai prevede dupa cat timp de la angajare se poate lua CO. Se dispune doar ca perioada de CO trebuie sa fie acordata proportional cu perioada din an lucrata.
In concluzie, se poate lua CO oricand dupa angajare.