Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... LITIGIU DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

LITIGIU DE MUNCA

Buna ziua si HRISTOS A INVIAT!
Doresc sa aflu ce taxe trebuie platite in cazul in care un angajat al unei societati face o plangere la Tribunal (in cazul meu fiind doua cauze distincte), impotriva angajatorului, in cauza fiind litigii de munca (1. contestare evaluare anuala si 2. acordarea de drepturi banesti in mod eronat- eu nu am card de salarii, dar prima de PASTE a fost virata intr-un cont bancar, deschis pe numele meu, dar cu alt scop si destinatie, si nu pot ridica banii!);
Pentru pct. 2, doresc sa aflu daca am sansa sa castig procesul, pt. faptul ca banii au fost virati intr-un cont IBAN fara a avea card de salarii?
MULTUMESC ANTICIPAT!
Litigiile de munca sunt scutite de plata taxelor judiciare, potrivit art.270 C.mun.

Nimeni nu va poate spune exact ce sanse aveti intr-un litigiu, indiferent de natura acestuia.

Daca contul este pe numle dvs, atunci aveti dreptul sa scoateti banii , chiar daca nu aveti card la acea banca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc!