Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie ccc

In cazul in care tatal intra in c.c.c. iar mama copilului nu are venit, inteleg ca aceasta beneficiaza de o luna de indemnizatie pentru cresterea copilului. aceasta luna este platita?tatal va lua salariul intreg, iar mama indemnizatia?
1. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC).si de indemnizatia aferenta parintii trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aiba venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.)

2. Daca amandoi parintii indeplinesc conditiile trebuie ca si celalalt parinte sa intre si el cel putin o luna in CCC., caz in care se reduce CCC pentru primul parinte cu o luna de zile.

3. Daca unul din parinti nu indeplineste conditiile atunci celalalt parinte poate sta toata perioada in CCC.

4. - In cazul relatat de dvs. inteleg ca mama nu indeplineste conditiile deci nu poate intra in CCC.
- In acest caz tatal poate sta in CCC pana la terminarea lui.

5. Daca mama indeplineste conditile pentru a intra in CCC (chiar daca dupa nastere nu a mai avut serviciu) atunci ea poate intra in CCC pentru cel putin o luna, perioada in care ea va primi indemnizatie pentru CCC iar tatal va relua activitatea si va primi salariu.