Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intreprindere individuala sau SRL
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intreprindere individuala sau SRL

Buna ziua, care este diferenta intre intreprindere individuala si srl
-intreprinderea individuala poate sa solicite licenta transport rutier de marfuri ?
-i.i. sau srl in cazul activitatii de transport rutier de marfuri ce ma sfatuiti sa infintez?
Multumesc.
Se poate infiinta o ii avand ca obiect transport rutier de marfuri. Insa trebuie tinut cont de faptul ca se va cere diploma/act de studii etc. care atesta ca reprezentantul legal al ii este sofer profesionist.
Impozitarea la ii este de 16% impozit pe venit plus cass plus cas, ceea ce inseamna ca sunteti asigurat la pensii si sanatate, pe cand srl-ul nu ofera aceste 'beneficii'.
INSA, la ii se raspunde cu intreg patrimoniul pentru datorii, adica si cel personal. La srl, numai in limita capitalul societatii.
Si ii si srl-ul pot angaja terte persoane.

Acum decizia va apartine.