Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna seara,
In cazul demisiei este posibil sa nu merg la serviciu in perioada de preaviz?
Sau daca merg, pot sa merg la program mai scurt?
Ce spune legea?
In cazul demisiei preavizul cate zile dureaza?

Multumesc
Roxa0, utilizator
Buna ziua,

Pe perioada de preaviz contractul isi produce toate efectele deci nu, nu e posibil sa nu mergeti, nici sa mergeti la program mai scurt, decat daca va aflati in situatia in care angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile.

Preavizul dureaza ori cat spune contractul individual de munca sau cel colectiv care vi se aplica ori 20, respectiv 45 de zile lucratoare.

Art. 81 Codul muncii
(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.

Succes,
Dana Fatol, Avocat
Multumesc.

Inca o intrebare, va rog.
Avand in vedere ca au trecut patru luni incheiate din acest an, am dreptul la concediu de odihna proportional cu perioada scursa din an?
Pot lua zilele cuvenite in preaviz?
Roxa0, utilizator
Pe perioada de preaviz aveti dreptul sa va luati zile de CO aferente perioadei lucrate.

1. Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

2. Regula in materie de incetare a contractului individual de munca din initiativa salariatului este incetarea dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. muncii. Prin exceptie, contractul individual de munca poate inceta prin demisie fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca (art.81 alin.8 C.mun.).

3. De asemenea, angajatorul poate renunta total sau partial la termenul de preaviz.

4. Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. ...

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.
Cornel Vasile, Consilier juridic