Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita pentru o amenda
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita pentru o amenda

Buna seara,ma confrunt cu urmatoarea situatie de fapt : am primit o amenda de 200 lei vara trecuta pentru injurii si tulburarea linistii si ordinii publice,dupa cateva luni am platit 20 lei din totalul amenzii.Astazi,5.05.2014 am primit o instiintare de plata,sub sanctiunea executarii silite,insa problema este ca eu nu am nici un bun pe numele meu,deci nu pot fi executat silit.Intentia mea este sa o platesc,insa in timp,neavand nici un venit,aceasta este singura solutie,sa platesc esalonat.Intrebarea mea este urmatoarea : Pot fi executat silit in vre-un fel ? POt fi executati parintii mei,deoarece locuiesc cu ei ? Este doar o metoda de a ma constrange sa platesc?Din cate cunosc eu,singurul mod prin care as putea plati sau mai bine zis ar fi sa isi recupereze prejudiciul ar fi sa ma oblice la munca in folosul comunitatii ,este adevarat ?

Va multumesc mult !
Procedura executari silite se poate disune numai asupra bunurilor in evidenta debitorului
In situatia neachitari amenzii,creditorul va declina competenta recuperarii debitului in favoarea autoritatii fiscale responsabile domiciliului debitorului
Autoritatea fiscala urmeaza sa introduca suma la serviciul "debite in urmarire"
Daca amenda nu este achitata ,iar recuperatorul/executorul va comunica ca debitorul nu este solvabil,exista posibilitatea ca autoritatea fiscala sa decline competenta recuperarii debitului in favoarea instantei de judecata prin obligarea debitorului la executare de munca in folosul comunitatii
Multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt,insa cat timp locuiesc cu parintii,acestia pot suferi consecintele acestei sanctiuni executorii proprii? Si pun aceasta intrebare deoarece a fost o situatie anterioara ,pentru o alta amenda cand cei de la finante au atasat soldul amenzii ( una mult mai mica,20 lei-transport in comun ) la impozit,si nu i-au lasat pe parinti sa plateasca impozitul pana nu au platit amenda,cei drept asta s-a intamplat inainte de a implini 18 ani...