Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Adevarat sau mit- executarea a 1/3 din pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Adevarat sau mit- executarea a 1/3 din pedeapsa

Am auzit un zvon cum ca, de ceva timp, dintr-o sentinta definitiva si irevocabilaț din pedeapsa primita se executa doar o treime??? daca este adevarat pot sa primesc mai multe detalii cu privire la procedura?
e doar un zvon...nimic real:slap:
MYRA CIMPEAN , Avocat
Dacă vă referiți la posbilitatea celui condamnat de a fi liberat condiționat, fracția de pedeapsă care trebuie executată este de 2/3 din pedeapsă.
exista aceasta posibilitate doar daca cel condamnat are varsta de peste 60 de ani si are zile castigate care sa acopere diferenta de la 1/3 din pedeapsa la 1/2 din pedeapsa .
ca exemplu daca cel condamnat are 3 ani de executat , daca are varsta de peste 60 de ani poate fi discutat in comisia de propuneri pentru liberare conditionata dupa executarea a 1 an din pedeapsa daca are 6 luni castigate prin munca sau scriere de carti , participare la cursuri etc..