Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Neefectuarea de catre celalalt parinte 1 luna CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Neefectuarea de catre celalalt parinte 1 luna CCC

Va solicit ajutorul in legatura cu urmatoarea situatie. Una dintre angajate a beneficiat de CCC pana la implinirea varstei de 2 ani de catre copil. Copilul este nascut dupa martie 2012. In data de 05.05.2014, copilul a implinit 2 ani si nu au fost facute demersurile pentru ca cealalt parinte sa beneficieze de 1 luna de CCC, angajata nerevenind la munca cu 1 luna mai devreme. Angajata urmeaza sa inceteze raporturile de munca cu societatea noastra incepand cu urmatoarea zi. Care sunt consecintele acestei situatii?
1. Daca tatal copilului indeplinea conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) mamei copilului i se reduce CCC cu o luna de zile.

2. Daca nu s-a intamplat asa i se va cere (de catre AJPIS) sa returneze indemnizatia pentru CCC pe ultima luna.

3. Dvs., ca angajator, nu aveti nici o responsabilitate, ii incetati contractul individual de munca (CIM) iar restul o intereseaza pe salariata.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc mult pentru ajutor!