Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare de catre angajator indemnizatie nastere si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare de catre angajator indemnizatie nastere si indemnizatie inmormantare

Buna ziua . Va rog sa imi spuneti daca in situatia in care angajatorul constata ca a acordat unui salariat indemnizatie de nastere si indemnizatie deces in conditiile in care acestea erau prevazute in CCM (care la acel moment era expirat) cum poate recupera aceasta suma? In cat timp se prescrie? Care e temeiul legal? Se adauga si penalitati?
1. Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.

2. Principalele modalitati de stabilire si recuperare a prejudiciului produs angajatorului – atat in cazul raspunderii patrimoniale, cat si a obligatiei de restituire – sunt acordul partilor ori actiunea in justitie.

3. Art. 268. C.mun.
(1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
.....
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor faţă de angajator;
....
Multumesc mult pentru toate lamuririle.