Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Timp partial de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Timp partial de lucru

Buna,
Daca in acest moment am doua joburi cu timp partial de lucru, unul cu 4/zi, respectiv 2/zi, cum se calculeaza vechimea in munca.
Daca mai puteti sa-mi spuneti, in afara de remuneratia mai mica, ce dezavantaje mai are acest timp partial de munca?

Multumesc
1 an lucrat cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.
Daca aveti doua c.i.m. in aceleasi timp, vechimea in munca nu se cumuleaza.

Timpul partial de munca afecteaza stagiu de cotizare la somaj. De exemplu, 12 luni stagiu de cotizare pentru un c.i.m. cu 8 ore/zi = 24 de luni stagiu de cotizare pentru un c.i.m. cu 4 ore/zi

Art.106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

multumesc frumos, o zi frumoasa