Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare cheltuieli - reconfigurare rampa auto
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare cheltuieli - reconfigurare rampa auto

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat si anume:
- care este modalitatea de repartizare a cheltuielilor cu reconfigurarea rampei auto ( in conformitate cu legislatia in vigoare )intr-o Asociatie de Proprietari, in conditiile in care nu toti proprietarii detin locuri de parcare in subsolul imobilului.

Va multumesc frumos
Contravaloare executie se repartizeaza proprietarilor care detin locuri de parcare
va multumesc, exista si o lege in acest sens? Daca sunt proprietari care detin mai multe locuri de parcare cu suprafete diferite cum se repartizeaza?
Se impune ca fiecare proprietar sa achite c/v suprafata detinuta
In HG 1588/2007 (Normele metodologice de aplicare a Legeii 230/2007 a Asociatiilor de Propietari) se prevede in cap. III ca se impart cheltuielile pe cota indiviza, persoane, consum individual, consumatori tehnici si pe beneficiari.
In cazul acesta se aplica evident, asa cum vi s-a spus deja, reparatizarea pe beneficiari (propietari locuri de parcare) si dupa marimea suprafetei ocupate (cota indiviza din parcarea subterana).
Carturarul, utilizator
Repartizati costurile numai celor ce detin locuri de parcare, proportional cu supafata detiunuta.
Costul total al lucrarii se imparte la suprafata totala a parcarii si se determina costul pe metru patrat.
Acest pret pe metru patrat se inmulteste apoi cu suprafata detinuta de fiecare, suprafata unui spatiu ori doua ori noua daca unii au mai multe.