Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum ma pot apara in aceasta situatie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum ma pot apara in aceasta situatie?

Buna seara . Am si eu o nelamurire . Pe 25 decembrie 2013 am avut o altercatie cu doi tinerii intr-un club , care au sarit pe mine sa ma bata si eu m`am apart unu dandui un pumn si altuia o sticla in cap . Din cate stiu cel cu sticla in cap a scos un certificat medico-legal pe 7 zile dar din acea sticla nu a patit nimic deosebit ce pot face ? Pana la ora actuala nu am fost chemat nici macar la declaratii la politie . Imi cer scuze daca nu am explicat pe inteles !
poate nu au depus plangere penala prealabila impotriva dvs, ca daca au depus...

Lovirea sau alte violenţe

Art. 193. - (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

sau
Încăierarea

Art. 198. - (1) Participarea la o încăierare între mai multe persoane se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Dacă în cursul încăierării s-a cauzat o vătămare corporală uneia sau mai multor persoane şi nu se cunoaşte care dintre participanţi a produs urmările, se aplică tuturor pedeapsa închisorii de la unu la 5 ani, cu excepţia victimei, care răspunde potrivit alin. (1).
(3) Când prin fapta săvârşită în condiţiile alin. (2) s-a cauzat moartea unei persoane, pedeapsa este închisoarea de la 6 la 12 ani, iar dacă s-a cauzat moartea a două sau mai multor persoane, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime.
(4) Nu se pedepseşte cel care a fost prins în încăierare împotriva voinţei sale sau care a încercat să-i despartă pe alţii.
Poate reușiți să vă apărați invocând fie legitima apărare, fie provocarea, deși, prin aceea că ați lovit cu o sticlă în cap pe unul dintre agresori, se va putea considera că ați depășit limitele unei apărări .
Așteptați să fiți citat și să vedeți încardarea juridică, apoi, poate reușiți să vă împăcați cu ei, în măsura în care va fi posibil, atât din punct de vedere legal, cât și sub aspectul voinței celor pe care i-ați lovit .
Va multumesc pentru atentia acordata !
Buna ziua ,ma scuzati ca postez aici dar fiind legat de un subiect NELAMURIRE! am si eu cateva si nu consider ca este nevoie sa deschid si eu unul.
Multumesc

Intrebarea :

Ce urmeaza dupa ce politistul care se ocupa de cazul meu mi-a spus ca procurorul a dat inceperea urmariri penale impotriva la cei reclamati?

Urmeaza sa dea termen in instanta ?

Vreau sa previzez cA am dat si declaratie pe acele forumulare tip.

Multumesc.