Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Inregistrare venituri ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Inregistrare venituri ONG

Buna ziua,
Un ONG care tine cursuri de perfectionare pentru angajatii primariilor si a altor institutii publice, si intocmeste facturi cum isi inregistreaza veniturile. sunt ele impozitabile?
Sunt venituri din prestari servicii (cont 704). Se vor impozita la momentul cand se va depasi conditiile din art. 15 codul fiscal: (3) Organizaţiile nonprofit, organizaţiile sindicale şi organizaţiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit şi pentru veniturile din activităţi economice realizate până la nivelul echivalentului în lei a 15.000 euro, într-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale scutite de la plata impozitului pe profit, prevăzută la alin. (2). Organizaţiile prevăzute în prezentul alineat datorează impozit pe profit pentru partea din profitul impozabil ce corespunde veniturilor, altele decât cele prevăzute la alin. (2) sau în prezentul alineat, impozit calculat prin aplicarea cotei prevăzute la art. 17 alin. (1) sau art. 18, după caz.
fara mai multe detalii e dificil de formulat o opinie, dar e bine sa luati in considerare si una dintre prevederile codului fiscal, mai precis:
ART. 15 Scutiri
(1) Sunt scutiţi de la plata impozitului pe profit următorii contribuabili:
?
(2) Organizaţiile nonprofit, organizaţiile sindicale şi organizaţiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit pentru următoarele tipuri de venituri:
i) veniturile realizate din acţiuni ocazionale precum: evenimente de strângere de fonduri cu taxă de participare, serbări, tombole, conferinţe, utilizate în scop social sau profesional, potrivit statutului acestora;

S-ar putea ca seminariile sa poata fi incadrate in art. i), dar din informatiile oferite de dvs. nu poate fi stabiita indeplinirea celor doua conditii prevazute in art. i):
- caracterul ocazional
- scopul social sau profesional, potrivit statutului

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/uti...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
lisetchi a scris:

ART. 15 Scutiri
(1) Sunt scutiţi de la plata impozitului pe profit următorii contribuabili:
?
(2) Organizaţiile nonprofit, organizaţiile sindicale şi organizaţiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit pentru următoarele tipuri de venituri:
i) veniturile realizate din acţiuni ocazionale precum: evenimente de strângere de fonduri cu taxă de participare, serbări, tombole, conferinţe, utilizate în scop social sau profesional, potrivit statutului acestora;

S-ar putea ca seminariile sa poata fi incadrate in art. i), dar din informatiile oferite de dvs. nu poate fi stabiita indeplinirea celor doua conditii prevazute in art. i):
- caracterul ocazional
- scopul social sau profesional, potrivit statutului

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/uti...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

Mda, daca e o asociatie a functionarilor publici sau personalului contractual din primarii, si face activitati de formare pentru proprii membri, si acestia platesc o suma pentru acoperirea costurilor si pentru dezvoltarea de noi cursuri, ar fi foarte probabil incadrabila situatia in acea clauza de exceptare.
Daca insa ONG-ul este o fundatie, sau o asociatie din care nu fac parte beneficiarii acelor activitati facute contra cost, cred ca e foarte riscant sa pretinzi ca s-ar incadra in acea scutire si ca nu ar fi o clasica prestare de servicii contra cost....