Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general persoane afiliate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

persoane afiliate

Scuze k nu am stiut unde sa postez intrebarea mea...poate totusi ma ajutati cu un raspuns.

Ni s-a cerut de la Finante sa facem vestitul Dosar al preturilor de transfer ...ptr k suntem intr-o situatie de persoane afiliate...Adik: patronul meu...de la firma din Romania...este frate cu patronul de la firma din Anglia...kre ne este clientul principal...

Unde este relatia de afiliere aici...k nu inteleg asa din Codu Fiscal?
Fiecare e actionar la firma lui...nu au si actiuni comune...

In Codul UE de conducere al preturilor de transfer...prekum si in vestitul tratat Oecd(unde noi nu suntem membrii) precum si in Ordinul 222/2008...romanesc...se vorbeste de ``grup`` de ``multinationale``

Va rog mult un ajutor...k muncesc la dosar ca nebuna...
freenicos a scris:

Scuze k nu am stiut unde sa postez intrebarea mea...poate totusi ma ajutati cu un raspuns.

Ni s-a cerut de la Finante sa facem vestitul Dosar al preturilor de transfer ...ptr k suntem intr-o situatie de persoane afiliate...Adik: patronul meu...de la firma din Romania...este frate cu patronul de la firma din Anglia...kre ne este clientul principal...

Unde este relatia de afiliere aici...k nu inteleg asa din Codu Fiscal?
Fiecare e actionar la firma lui...nu au si actiuni comune...

In Codul UE de conducere al preturilor de transfer...prekum si in vestitul tratat Oecd(unde noi nu suntem membrii) precum si in Ordinul 222/2008...romanesc...se vorbeste de ``grup`` de ``multinationale``

Va rog mult un ajutor...k muncesc la dosar ca nebuna...

De obicei raspund intrebarilor cu :asa se face; acum va raspund cu : "iata parerea mea" si asta din cauza exprimarii din CF.
Iata parerea mea:
- romanul este afiliat englezului -afiliere intre persone fizice
- englezul este afiliat firmei sale - afiliere persoana fizica cu persoana juridica
- romanul este afiliat firmei engleze- afiliere pers fizica cu persoana juridica, chiar daca el personal nu detine titluri de participare si nu controleaza firma engleza, este afiliat doar pentru ca este afiliat englezului
textul CF spune asa: " o persoană fizică este afiliată cu o persoană juridică dacă persoana fizică deţine, în mod direct sau indirect, [b]inclusiv deţinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numărul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot deţinute la persoana juridică ori dacă controlează în mod efectiv persoana juridică"
la fel si englezul este afiliat cu firma din Romania.
Finalul este o afiliere prin incrucisare intre pers fizice si juridice si nu o afiliere intre persoane juridice. Si in acest caz MF va poate cere dosarul preturilor de transfer.

Daca englezul sau romanul detin sub 25 % din titluri in societatile lor atunci se rupe acesta incrucisare si puteti sa-i salutati din mers pe cei de la MF.

Aveti treaba grea de facut, va urez mult succes!!!

Multumesc din suflet ptr raspuns.....si ptr incurajare...oricum e durere mare cu acest dosar...
AFP Braila s-a apucat de asta...dar am citit pe net ca sunt 200 de mii de societati in tara kre au primit aceasta ``sarcina``de intocmire a dosarului....
Cei de la MF habar nu au cu ce se mananca...tre sa recunosc k io sunt in faza de documentare de inceput...am un metru de documente...ce-i mai frumos e k KPMG-ul si altele de profil ia 10-15000 eu ptr intocmirea acestui dosar....si pe nici-un patron nu-l da mana sa dea acesti bani...asa k tre sa-l fac ...cu salariul...pe kre il am...
Problema e k ei vor trebui sa verifice datele trecute de mine....si dak nu le convine cv...sa se documenteze si ei...k sa ma combata eventual...
O zi buna ...
:offtopic: Va rog mult sa scrieti cuvintele intregi, in limba romana. Regulamentul de postare indica faptul ca "infloriturile" nu sunt de dorit. Multumesc!
MII DE SCUZE....sunt mereu pe fuga...si recunosc ca folosesc des cuvintele ...de la astia mici de la mesaje....asa cred eu ca economisesc timp...Mii de scuze tuturor , din nou!