Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezolvare problema de coruptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezolvare problema de coruptie

#-o
Buna ziua am si eu o problema cu un vecin care detine mai multi stupi de albine care lea depozitat in iarna in fundul curti lui la un metru de gardul care ne desparte curtile pana acum 2 saptamani nam avut nimic in ptriva ca, nu mau deranjat de loc dar de 2 saptamani in curtea mea este peste tot numai albine mia intepat baitul am doua fetite mici gemene de 7 anii si le privesc de libertatea de a se juca in curte deoarece mieste frica sa nu le intepe si pe ele am zis sa discut cu vecinul si sa o rezolvam prieteneste am vb cu el si da las ca le iau vecine si loate au fost a zis doar asa dupa ce am discutat cu el dupa doua zile daca, am vazut ca nu ma luat in consideratie am mers la politie sa depun plangere politistul la sunat si ma asigurat ca, a doua zi o sa le ia nam mai depus plangere am mers pe mana lui a doua zi albinele tot acolo au ramas seara am mers la politie si nu era nimeni a doua zi de dimineata in jurul orei 9 la intepat dinou pe baiat care lucra la solariile din curte ca, el cu asta se ocupa din asta isi scoate venitul lunar si mam dus si am depus plangere la politie agentul mia zis ca, trebuie sa ia pe cineva de la primarie si vine sa constate la fata locului pe drum mam intalnit cu primarul si ia zis de problema mia si ce a zis agentul si mia zis ca, primaria nu are cu ce sa ma ajute ca e treba politiei si politia ce om sa ia de la primarie sai pazeasca sau ce sa faca cu ei au trecut 4 zile de atunci si nici mama politie na venit sa constate eri la intepat dinu pe baiat care a ajuns la limita rabdari daca, nu eram acasa sal calmez le dadea foc la tot am rugamintea de ami da un sfat unde sa reclam sau ce sa fac sa rezolv acesta problema ca, nu vreau sami mai intepe baiatul vrodata si sa faca vro nebunie sasi distruga viitorul pt niste politisti corupti siun vecin care nu intelege va multumesc ast raspunsul dmneavoastra cat mai urgent puteti ma puteti contacta si telefonic la nr.0767901758 va multumesc o zi buna la revedere
Bună ziua, cred că v-am mai răspuns anterior în cadrul altei postări.
Potrivit art. 13 din Legea nr. 383/2013
(1) Amplasarea familiilor de albine pe terenurile detinute de apicultori, cu orice titlu, se face la o distanta de cel putin 5 m fata de caile ferate, drumurile publice sau hotarele proprietatilor din domeniul public sau domeniul privat, intravilan sau extravilan.
(2) Daca distanta fata de obiectivele prevazute la alin. (1) este mai mica de 5 m, familiile de albine trebuie sa fie despartite de acestea printr-un gard, zid, plasa ori alt obstacol prin care albinele sa nu poata patrunde in zbor, cu o inaltime minima de 2 m, masurata de la nivelul solului, si care sa continue pe aceeasi linie inca 2 m dincolo de stupii amplasati la extremitatile stupinei.
(3) Numarul familiilor de albine amplasate pe teren, conform obligatiilor prevazute la alin. (1) si (2), nu este limitat.
(4) Apicultorii sunt obligati sa respecte distanta dintre stupine de minimum 100 m la masivele melifere din paduri, de minimum 300 m la culturile agricole si sa nu amplaseze stupina pe directia de zbor a albinelor apartinand altor stupine sau sa amplaseze stupina intre alte stupine si sursa de cules.

Din punctul meu de vedere este o problemă de natură civilă, în măsura în care activitatea desfășurată de către cel ce deține stupii respectă toate prevederile legale din cadrul Legii 383/2013.
nu am mai postat alta acesta e prima am inteles ceia ce ati zis dumneavostra dar problema mea este ca, el nu respecta albinele sunt acum ca, lea mutat azi de dimineata la 2 metri de gard si gardul este din plasa si are un metru inaltime si problema mea este unde sa reclam ca la politie am zis si mai sus ii doare la basca nici nu au venit la fata locului sa constate macar nu mai zic sa ia vro masura imi puteti spune unde sa apelez sau sa fac reclamatie
Admin, administrator
Articolul 18
(1) Constituie contravenţii următoarele fapte, dacă nu sunt săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să constituie infracţiuni, şi se sancţionează după cum urmează:
a)cu avertisment sau amendă de la 25 lei la 50 lei, în cazul nedeţinerii carnetului de stupină;
b)cu avertisment sau amendă de la 50 lei la 75 lei, în cazul necompletării carnetului de stupină;
c)cu avertisment sau amendă de la 50 lei la 100 lei, în cazul neidentificării stupilor de către apicultor la formele asociative de profil legal constituite, conform legislaţiei în domeniu;
d)cu avertisment sau amendă de la 100 lei la 150 lei, în cazul neidentificării stupilor de către formele asociative de profil, legal constituite, conform legislaţiei în domeniu;
e)cu avertisment sau amendă de la 50 lei la 100 lei, în cazul lipsei panoului de identificare la stupinele deplasate în pastoral;
f)cu amendă de la 100 lei la 150 lei, în cazul vânzării materialului biologic apicol de elită şi multiplicare neautorizat;
g)cu amendă de la 50 lei la 100 lei, în cazul neanunţării de către apicultor, în maximum 24 de ore de la instalarea stupinei pe vatră, a consiliului local şi a administratorilor terenurilor agricole sau silvice pe raza căruia se deplasează cu stupii în pastoral;
h)cu amendă de la 100 lei la 150 lei, în cazul nerespectării de către apicultor a distanţelor dintre stupine la masivele melifere din păduri;
i)cu amendă de la 100 lei la 150 lei, în cazul nerespectării de către apicultor a distanţelor dintre stupine la culturile agricole;
j)cu amendă de la 100 lei la 150 lei, în cazul amplasării de către apicultor a stupinei pe direcţia de zbor a albinelor aparţinând altor stupine sau al amplasării stupinei între alte stupine şi sursa de cules;
k)cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, în cazul nerespectării prevederilor art. 15 alin. (1) şi (2), precum şi acordarea de despăgubiri apicultorului pentru daunele create;
l)cu amendă de la 100 lei la 150 lei, în cazul nerespectării prevederilor art. 13 alin. (1) şi (2).
(2) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac de către:
a)persoane împuternicite de primar sau primarul general al municipiului Bucureşti, pentru contravenţiile prevăzute la alin. (1) lit. g) şi i)-l);
b)persoane împuternicite din cadrul Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor, pentru contravenţiile prevăzute la alin. (1) lit. a);
c)persoane împuternicite din cadrul Agenţiei Naţionale pentru Ameliorare şi Reproducţie în Zootehnie „Prof. Dr. G. K. Constantinescu“, pentru contravenţiile prevăzute la alin. (1) lit. b)-f);
d)structurile teritoriale de regim silvic, pentru contravenţiile prevăzute la alin. (1) lit. g) şi h).
iti multumesc mult pt. raspun atat pt. asta cat si pt cel privat chiar meriti nota zece pt. domeniul care il practici sil profesezi chiar mia fost de ajutor aces raspun deoarece acum am mai multe sante sami rezolv problema rapid mersi inca data si iti doresc multa sanatate si tot binele din lume =D>