Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce natura juridica are fapta angajatorului de a trece ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce natura juridica are fapta angajatorului de a trece in CIM un salariu...

Ce natură juridică are fapta angajatorului de a trece în CIM si în registrele sale un salariu mai mic decât cel din realitate? Ma interesează dacă are natură penală sau contravenţionala.
Are consecinte de natura penala - evaziune fiscala.

Legea evaziunii fiscale prevede pedepse cuprinse intre 2 si 8 ani de inchisoare pentru faptele savarsite in scopul sustragerii de la indeplinirea obligatiilor fiscale.

Printre acestea se numara ascunderea bunului ori a sursei impozabile sau taxabile, omisiunea, in tot sau in parte, a evidentierii, in documentele legale, a operatiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate, dar si evidentierea in contabilitate a unor operatiuni fictive.

De asemenea, pana la 8 ani de inchisoare risca si cei care distrug sau ascund acte contabile, intocmesc evidente contabile duble sau se sustrag de la controale prin nedeclararea, declararea fictiva ori declararea inexacta a sediilor principale sau secundare.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...