Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Se incadreaza?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Se incadreaza?

Detin o SC , dar nu are activitate de 2 ani(nu e suspendata),se incadreaza in noile norme privind impozitul forfetar?Va multumesc.
Da, veti plati impozitul "forfetar" pana la dizolvarea societatii.:sorry:
TRUFIN MARIANA a scris:

Da, veti plati impozitul "forfetar" pana la dizolvarea societatii.:sorry:
Pana la suspendarea activitatii societatii. Scuze !!! Insa in ultima perioada numai dizolvari si suspendari avem aici pe forum....#-o
Ce se poate intampla daca nu se plateste acest impozit?Se cere dizolvarea,falimentul ,radieriea societatii?
Daca nu platiti impozitul, o sa aveti penalitati mari de plata catre bugetul de stat (prin DGFP) care o sa va someze si o sa trimita titlu executoriu catre firma d-voastra. Apoi, DGFP va inainta cererea de chemare in judecata pentru restante catre bugetul de stat si poate dizolvarea societatii prin declararea falimentului. Ultima faza, in urma hotararii definitive a tribunalului se va radia si firma. Sfatul meu este sa platiti impozitul aferent perioadei - incepand cu data de 1 Mai 2009 si apoi sa suspendati d-voastra activitatea. :luck:
Bun... Imi trimit ce hartii au ei de trimis, dar nu le pot plati pt ca nu imi da prin cap sa fac un credit bancar pt a plati Statului ce nu i se cuvine... Ei imi cer, nu au ce sa execute (adica, chiar daca au, nu acopera ce le datorez cand nu le datorez!) si... cer decalararea falimentului! Oricum, nimeni nu are de castigat (ar avea de castigat Statul daca s-ar multumi cu ce pot plati)... Ba chiar indraznesc sa afirm ca Statul (de fapt, cetateanul de buna credinta) are de pierdut – platind cheltuieli de judecata... Pt ca eu, ca S.C. nu am de unde plati impozit pt ceea ce nu castig, si nici bani pt cheltuieli de judecata!